Energa Toruń i Artego Bydgoszcz w półfinałach Pucharu Polski

Koszykarki Energi Toruń pokonały InwestInTheWest Enea Gorzów Wlkp. 89:79 i awansowały do półfinału turnieju o Puchar Polski, który rozgrywany jest w Bydgoszczy. Wcześniej miejscowe Artego wygrało z AZS Uniwersytet Gdański 88:56

Wyrównana walka toczyła się przez pierwsze pięć minut gry. Potem dzięki trzem rzutom Angeliki Stankiewicz, w tym jeden za trzy punkty, torunianki odskoczyły i pierwszą kwartę wygrały 22:14. Pogubione gorzowianki nie mogły znaleźć recepty na zespół z grodu Kopernika, który po 20 minutach prowadził 41:31. Dwa zrywy koszykarek z Gorzowa po przerwie skutecznie zatrzymały podopieczne trenera Stefana Svitka i pokonując rywalki 89:79 awansowały do półfinału.

"Od pierwszych minut zagraliśmy trochę ospale, ale później złapaliśmy swój rytm. Zaprezentowaliśmy się dziś dobrze zarówno w obronie, jak i ataku. Bardzo ważnym elementem dla mnie, który dziś wygraliśmy była tablica. Cieszymy się, że wytrzymaliśmy końcówkę i jesteśmy w półfinale. Był to nasz podstawowy cel na ten puchar" - powiedział po meczu szkoleniowiec Energi.

Wcześniej udział w sobotniej rywalizacji czterech najlepszych ekip zapewniło sobie Artego Bydgoszcz, które pokonało lidera grupy A pierwszej ligi AZS Uniwersytet Gdański 88:56 (33:14, 18:13, 15:13, 22:15).

Bydgoszczanki od początku spotkania krok po kroku budowały przewagę, która ani przez chwilę nie była zagrożona. Pierwsze dziesięć minut, z udziałem niemal wszystkich rezerwowych koszykarek Artego zakończyło prowadzeniem 33:14, a na przerwę podopieczne trenera Tomasza Herkta schodziły z wynikiem 51:27. Najbardziej wyrównana była trzecia kwarta, którą zawodniczki z Gdańska przegrały tylko jednym punktem.

„Wylosowaliśmy zespół z 1. ligi, więc mieliśmy pełną świadomość, że nie możemy tego meczu przegrać. Między obiema ligami jest duża różnica poziomów. Staraliśmy się mocno rotować składem, gdyż przed nami bardzo ważny i bardzo trudny mecz jutro w półfinale z klasowym europejskim zespołem z Polkowic. Jutro musimy się wznieść na wyżyny swoich umiejętności” – powiedział PAP po spotkaniu szkoleniowiec z Bydgoszczy.

Wyniki ćwierćfinałów:

AZS Uniwersytet Gdański - Artego Bydgoszcz 56:88 (14:33, 13:18, 14:15, 15:22)

Najwięcej punktów dla AZSu: Karina Szczurewska 14, Angelika Kuras 12, Paulina Kuras 9; dla Artego: Dragana Stankovic 18, Ziomara Morrison 16, Alexis Hornbuckle 15, Elżbieta Międzik 13, Karolina Poboży 12.

InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski - Energa Toruń 79:89 (14:22, 17:19, 16:26, 32:22)

Najwięcej punktów dla InvestInTheWest: Maria Papowa 19, Laura Juskaite 13, Sharnee Zoll-Norman 12, Ariel Atkins 12; dla Energi: Angelika Stankiewicz 23, Alice Kunek 16, Emilia Tłumak 11, Ana-Marija Begic 9.