MŚ piłkarzy ręcznych: Niespodziewana porażka Chorwacji

Piłka ręczna

Niepokonana dotychczas Chorwacja przegrała z Brazylią 26:29 w niedzielnym meczu drugiej fazy mistrzostw świata w piłce ręcznej mężczyzn, które odbywają się w Niemczech i w Danii. W pozostałych spotkaniach triumfowali faworyci - Francja, Węgry i Norwegia.

Brazylijczycy po słabszym początku turnieju spisują się coraz lepiej, ale nie byli faworytami w starciu z Chorwatami, którzy odnieśli dotychczas komplet zwycięstw. Tymczasem drużyna z Ameryki Południowej już do przerwy prowadziła różnicą czterech bramek (17:13).

W 35. minucie jej przewaga urosła nawet do sześciu trafień (20:14, potem 22:16). W końcówce Chorwaci zbliżyli się do rywali na jedną bramkę, ale ostatecznie Brazylia wygrała 29:26.

Bohaterem "Canarinhos" był Haniel Langaro, zdobywca dziewięciu bramek (na 12 rzutów). W ekipie Chorwacji najwięcej trafień zaliczył słynny Domagoj Duvnjak - sześć (na osiem prób).

W drugim spotkaniu grupy I, której mecze odbywają się w Kolonii, broniący tytułu Francuzi wysoko pokonali Islandię 33:21 (15:11).

Tego dnia odbyły się również dwa spotkania w grupie II (w Herning). Nie było niespodzianek - Węgry wygrały z najsłabszą w stawce Tunezją 26:21 (16:14), a Norwegia pokonała przedostatni w tabeli Egipt 32:28 (16:14).

W drugiej fazie turnieju uwzględniono wyniki meczów drużyn, które grały ze sobą w pierwszej.

Do półfinałów, zaplanowanych na 25 stycznia, zakwalifikują się po dwie ekipy z obu grup. Mecze o trzecie miejsce i o złoto zostaną rozegrane 27 stycznia w Herning.

Polacy nie zakwalifikowali się do finałowego turnieju pierwszy raz od 2005 roku.