Luka Doncic, 19 lat (Dallas Mavericks) - Statystyki: 20,3 pkt, 5,1 asyst, 6,7 zbiórki. To nie jest tak, że Luka dominuje nad resztą obiecujących pierwszoroczniaków National Basketball Association - on ustala nowe reguły gry. Przez miniony tydzień, w trzech meczach Mavericks, Doncic zdobywał 25 albo więcej punktów, ale niezwykle jest to, że potrafiąc więcej rzucać... podwyższa swoje statystyki w asystach. Na półmetku ligi, Doncic nie zwalnia tempa rozwoju tylko go przyspiesza - właśnie dodał do swojej kilkumiesięcznej kariery w najlepszej lidze świata kolejny rekord - 12 asyst w meczu w Timberwolves.
 
Trae Young, 20 lat (Atlanta Hawks) - 16 pkt, 7,2 asyst, 3,1 zbiórek. Przed sezonem nikt specjalnie nie interesował się formą Atlanty, która miała być zespołem fatalnym. Na razie taka nie jest - między innymi dzięki Young’owi. Po pierwszoroczniakach spodziewa się zwykle zmęczenia sezonem po kilku miesiącach, ale Young trafia ostatnio z większą skutecznością niż na początku sezonu. Do tego ma trenera (Lloyd Pierce), który powiedział, że pozwoli na błędy swojemu młodemu rozgrywającemu, bo ten wie, że ma być liderem zespołu.
 
Deandre Ayton, 20 lat (Phoenix Suns) - 16,5 pkt, 10,7 zbiórek, 2,1 asyst. Ayton przychodząc do NBA powiedział, że wcale nie uważa, że musi się wiele uczyć. Przynajmniej w ostatnim tygodniu łatwo w to było uwierzyć - 15 punktów, 17 zbiórek w meczu z Raptors, sześć zablokowanych rzutów w trzech meczach. Nowy specjalista od “double-double” (podwójna liczba punktów/zbiórek) - wszystko na to wskazuje.
 
Kevin Huerter, 20 lat (Atlanta Hawks) - podobnie jak Young, jego kolega z Hawks, im dłużej trwa sezon, tym lepiej gra. W ostatnim tygodniu wręcz znakomicie - przeciętne to 19 punktów, 3,3 asysty i 2,7 zbiórek! Dodajmy do tego rzuty za trzy punkty z celnością przekraczającą 57 procent plus umiejętność rzucania także z obrońcą “na twarzy”.
 
Kevin Knox, 19 lat (New York Knicks). Wyjazd do Londynu mu nie służył, ale w poprzednich meczach pokazał, dlaczego potrzebujący przyszłej gwiazdy Knicks w niego inwestują. 31 (dopiero szósty 19-latek w historii NBA z 30 lub więcej punktami) punktów przy ponad 50-procentowej skuteczności przeciwko 76ers, trzy zablokowane rzuty w jednym meczu (Rockets) - na to liczą, i to nie tylko od czasu do czasu.