Puchar Azji: Wyłoniono pierwszych ćwierćfinalistów

Piłkarze reprezentacji Iranu, Chin oraz Wietnamu wywalczyli w niedzielę awans do ćwierćfinału turnieju o Puchar Azji, który odbywa się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pozostałe mecze 1/8 finału odbędą się w poniedziałek i wtorek.

Najmniej problemów z awansem do kolejnej fazy miał Iran, który pokonał Oman 2:0, ustalając wynik już w pierwszej połowie.

Chiny, prowadzone przez słynnego włoskiego selekcjonera Marcello Lippiego, wygrały z Tajlandią 2:1, choć do przerwy przegrywały 0:1.

- Nie graliśmy zbyt dobrze w pierwszej połowie, ponieważ popełniliśmy błędy, ale jestem bardzo zadowolony z reakcji moich piłkarzy w drugiej części. Potrafiliśmy stworzyć wiele okazji i mogliśmy zdobyć więcej bramek - przyznał Lippi.

Najbardziej zacięta była rywalizacja Wietnamu z Jordanią. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1, a w rzutach karnych lepsi okazali się Wietnamczycy, wygrywając 4-2.

Pozostałe pięć meczów 1/8 finału odbędzie się w kolejnych dwóch dniach.

Najciekawiej zapowiada się poniedziałkowe spotkanie Japonii z Arabią Saudyjską, czyli dwóch uczestników mistrzostw świata 2018 w Rosji.

Turniej rozpoczęły 24 drużyny. Do 1/8 finału awansowały po dwie najlepsze z sześciu grup oraz cztery z najkorzystniejszym bilansem z trzecich lokat. Mistrzostwa potrwają do 1 lutego. Mecze rozgrywane są w Abu Zabi, Dubaju, Al-Ajn i Szardży.

Cztery lata temu w finale Australia, będąca wówczas gospodarzem, pokonała po dogrywce Koreę Południową 2:1.