Puchar Azji: Porażki faworytów w piątkowych ćwierćfinałach

Broniąca tytułu Australia przegrała z gospodarzami 0:1 w ćwierćfinale rozgrywanego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich piłkarskiego turnieju o Puchar Azji. Do niespodzianki doszło także w innym piątkowym spotkaniu - Korea Południowa uległa Katarowi 0:1.

Losy obu meczów rozstrzygnęły się w drugiej połowie. W rywalizacji ZEA z Australią w Al-Ajn bramkę dla gospodarzy zdobył w 68. minucie Ali Mabkhout, po błędzie obrońcy Milosa Degeneka, który źle podał do bramkarza.

Na zwycięzcę tego spotkania czekał już Katar - kilka godzin wcześniej pokonał w Abu Zabi faworyzowaną Koreę Południową po golu Abdulaziza Hatema w 78. minucie. Koreańczykom nie pomogła obecność w składzie gwiazdy Tottenhamu Hotspur Heung-Min Sona.

Dla reprezentacji tego kraju to pierwsza porażka od 23 czerwca 2018 roku, gdy na mundialu w Rosji uległa Meksykowi 1:2. Cztery dni później, również w tym turnieju, wygrała z Niemcami 2:0.

Katarczycy, gospodarze MŚ 2022, w tegorocznym turnieju o Puchar Azji nie stracili jeszcze bramki.

Piątkowe wyniki oznaczają, że w półfinałach nie zagra żaden finalista poprzedniej edycji. W 2015 roku Australia wygrała u siebie po dogrywce z Koreą Południową 2:1.

Półfinał Katar - Zjednoczone Emiraty Arabskie zaplanowano na wtorek.

Drugą parę już wcześniej utworzyły Japonia oraz Iran. Piłkarze z Kraju Kwitnącej Wiśni pokonali w czwartek Wietnam 1:0, zaś Irańczycy wygrali z Chinami 3:0. Zwycięzcy tych meczów zmierzą się ze sobą w poniedziałek.