Alpejski PŚ: Noel przed Hirscherem w slalomie Kitzbuehel

Francuz Clement Noel wygrał slalom alpejskiego Pucharu Świata w austriackim Kitzbuehel. Drugi był lider klasyfikacji generalnej i faworyt gospodarzy Marcel Hirscher, a trzeci rodak zwycięzcy Alexis Pinturault. Piotr Habdas nie ukończył pierwszego przejazdu.

Prowadzący na półmetku Szwajcar Ramon Zenhaeusern, wicemistrz olimpijski z Pjongczangu w tej konkurencji, w drugim przejeździe uzyskał 13. czas i spadł na szóstą pozycję.

Najszybszy w finale był walczący o 68. pucharowy triumf Hirscher, który jednak atakował z dziewiątego miejsca, a w pierwszej próbie stracił do Zenhaeuserna 0,88 s. Z 21-letnim Noelem, który miał drugi i trzeci czas poszczególnych przejazdów, przegrał o 0,29.

Francuz, ubiegłoroczny mistrz globu juniorów w slalomie, przed tygodniem odniósł w Wengen pierwsze zwycięstwo w PŚ, a kilka dni wcześniej w Adelboden przegrał tylko z Hirscherem i po raz pierwszy w karierze stanął na podium zawodów tej rangi.

- Wygrać przed tak liczną publicznością to coś niesamowitego. Nigdy nie widziałem jeszcze tyle ludzi na zawodach. Od początku sezonu jeżdżę szybko, ale teraz dopiero zyskałem regularność - podkreślił Noel.

Ostatnim przedstawiciele "Trójkolorowych", który wygrał dwa slalomy w jednej edycji PŚ, był osiem lat temu Jean-Baptiste Grange.

Zadowolony był także Hirscher. "Biorąc pod uwagę pierwszy przejazd muszę być zadowolony z wyniku końcowego. Znowu jestem na podium, do tego świetna atmosfera i wspaniale przygotowany przez organizatorów stok. Nic tylko się cieszyć" - przyznał Austriak.

Za sensację można uznać dziewiątą lokatę rówieśnika triumfatora Bułgara Alberta Popowa, który startował z 71. numerem, a po pierwszym przejeździe był nawet piąty. On także był na podium MŚJ w 2018 roku, ale w slalomie gigancie, w którym zajął trzecią pozycję.

W klasyfikacji generalnej PŚ Hirscher do 445 punktów powiększył przewagę nad czwartym w sobotę Henrikiem Kristoffersenem. Z kolei 51 traci do Norwega Pinturault. Wśród slalomistów też wyraźnie prowadzi Austriak, ale Noel jest już drugi.

Habdas, jedyny Polak w stawce 79 narciarzy, nie dotarł do mety pierwszego przejazdu. Był to drugi w karierze start w PŚ zawodnika Beskidów Bielsko-Biała, który 31 stycznia skończy 21 lat. Niedawny triumfator mistrzostw kraju w slalomie i slalomie gigancie w 2016 roku na otwarcie sezonu uzyskał 75. czas w gigancie w austriackim Soelden.

W niedzielę w Kitzbuehel czeka alpejczyków supergigant.

Wyniki:
1. Clement Noel (Francja) 1.45,53 (55,34/50,19) 2. Marcel Hirscher (Austria) 1.45,82 (56,10/49,72) 3. Alexis Pinturault (Francja) 1.45,89 (55,39/50,50) 4. Henrik Kristoffersen (Norwegia) 1.46,06 (56,14/49,92) 5. Marco Schwarz (Austria) 1.46,22 (55,83/50,39) 6. Ramon Zenhaeusern (Szwajcaria) 1.46,38 (55,22/51,16) ... . Piotr Habdas nie ukończył pierwszego przejazdu klasyfikacja generalna PŚ 1. Marcel Hirscher (Austria) 1116 pkt 2. Henrik Kristoffersen (Norwegia) 671 3. Alexis Pinturault (Francja) 620 4. Beat Feuz (Szwajcaria) 513 5. Dominik Paris (Włochy) 490 6. Vincent Kriechmayr (Austria) 465 . Aleksander Aamodt Kilde (Norwegia) 465 klasyfikacja slalomu 1. Marcel Hirscher (Austria) 576 pkt 2. Clement Noel (Francja) 401 3. Henrik Kristoffersen (Norwegia) 369