Jurajscy Rycerze pokonani! ZAKSA w finale Pucharu Polski

W półfinale Pucharu Polski siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle wygrali z Aluron Virtu Wartą Zawiercie 3:1. Podopieczni trenera Andrei Gardiniego zmierzą się w finale ze zwycięzcą spotkania ONICO Warszawa – Jastrzębski Węgiel.

Kędzierzynianie przystąpili do gry bez kontuzjowanego Sama Deroo, jednak w pierwszej odsłonie jego absencja nie była widoczna. ZAKSA szybko przejęła inicjatywę (8:4). W środkowej części zawiercianie gonili wynik, byli blisko (13:12), jednak ekipa trenera Gardiniego znów odskoczyli rywalom (19:14). Mocną bronią ZAKSY były różnorodne, zmienne zagrywki, które sprawiały problemy zawierciańskim przyjmującym i utrudniały rozegranie akcji. W końcówce skuteczniejsi w ataku kędzierzynianie nie mieli większych trudności z utrzymaniem dystansu. Skuteczny atak Łukasza Wiśniewskiego zamknął tę partię (25:19)

Drugą partię świetnie rozpoczęli zawiercianie (3:7), jednak ZAKSA szybko odrobiła straty (7:7) i zaczęła budować przewagę (11:8, 14:11). Po asie serwisowym Benjamina Toniuttiego kędzierzynianie prowadzili już 18:12, a końcówka znów nie przyniosła wielkich emocji. Lider tabeli PlusLigi kontrolował sytuację. Atak Mateusza Bieńka przyniósł piłkę setową (24:18), a przestrzelona zagrywka Grzegorza Boćka ustaliła wynik tej odsłony na 25:20.

W trzecim secie, po dobrym początku ZAKSY (3:0), siatkarze Aluron Virtu Warty zerwali się do walki. Odrobili straty i przejęli kontrolę nad wydarzeniami na boisku. Siatkarze z Kędzierzyna-Koźla stanęli w miejscu, a zawiercianie wygrali osiem akcji z rzędu (od 7:7 do 7:15) przy kapitalnych zagrywkach byłego gracza ZAKSY Kamila Semeniuka. Tej przewagi podopieczni Marka Lebedewa nie wypuścili z rąk. Seta zakończył skuteczny atak Marcina Walińskiego (20:25).

Czwartą odsłonę kędzierzynianie rozpoczęli od mocnego uderzenia – wypracowali sporą zaliczkę przy zagrywkach Aleksandra Śliwki (9:1). Przy takiej stracie na początku seta, zawiercianie nie byli już w stanie wiele zdziałać. Siatkarze ZAKSY kontrolowali sytuację (16:7, 19:10), nie dając rywalom szans na nawiązanie walki. Po skutecznym ataku Brandona Koppersa (25:17) siatkarze z Kędzierzyna-Koźla zameldowała się w finale Pucharu Polski.

Najwięcej punktów: Łukasz Kaczmarek (19), Mateusz Bieniek (12), Aleksander Śliwka (12) – ZAKSA; Grzegorz Bociek (21), Marcin Waliński (11) – Aluron Virtu Warta. MVP: Benjamin Toniutti.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Aluron Virtu Warta Zawiercie 3:1 (25:19, 25:20, 20:25, 25:17)

ZAKSA: Rafał Szymura, Mateusz Bieniek, Benjamin Toniutti, Aleksander Śliwka, Łukasz Wiśniewski, Łukasz Kaczmarek – Paweł Zatorski (libero) oraz Przemysław Stępień, Brandon Koppers, Tomasz Kalembka, Mateusz Sacharewicz, Maciej Walczak.
Aluron Virtu Warta: Marcin Waliński, Bartosz Gawryszewski, Grzegorz Bociek, Alexandre Ferreira, Krzysztof Rejno, Michał Masny – Taichiro Koga (libero) oraz Arshdeep Dosanjh, Mateusz Malinowski, Łukasz Swodczyk, Michał Żuk, Marcin Kania, Kamil Semeniuk.