MŚ piłkarzy ręcznych: Niemcy bez medalu, Francja lepsza w meczu o brąz

Piłka ręczna

Obrońcy tytułu Francuzi pokonali Niemców 26:25 (9:13) w meczu o brązowy medal mistrzostw świata piłkarzy ręcznych, który odbył w duńskim Herning. W niedzielnym finale gospodarze zmierzą się z Norwegami.

Pod koniec pierwszej połowy zaznaczyła się lekka przewaga współgospodarzy turnieju finałowego MŚ Niemców, którzy wygrywali już 13:9. Zaraz po przerwie "Trójkolorowi" wzięli się ostro do roboty i potrzebowali siedmiu minut, żeby doprowadzić do wyrównania 14:14. Chwilę później czerwoną kartkę, za trzecią dwuminutową karę, otrzymał niemiecki obrotowy Patrick Wiencek, co rywale skrzętnie wykorzystali i objęli prowadzenie.

Od tej pory toczyła się zażarta walka gol za gol. Zawodnicy obu zespołów co chwila popisywali się efektownymi zagraniami i kibice oglądali widowisko na naprawdę najwyższym poziomie.

Przy stanie 25:25, gdy do końca pozostało 27 sekund, w posiadaniu piłki byli Francuzi, którzy jednak po złym rozegraniu akcji ją stracili. Przeciwnicy też szansy nie wykorzystali i decydującego gola, niemal równo z końcową syreną (sędziowie potrzebowali wideoweryfikacji), zdobył jeden z najlepszych piłkarzy ręcznych w historii Nikola Karabatic, który z powodu kontuzji dołączył do kolegów dopiero w połowie mundialu i do tej pory specjalnie nie błyszczał.

Francuzi przed dwoma laty, gdy byli organizatorami mundialu, po raz szósty, a czwarty od 2009 roku, wywalczyli złoty medal. W finale w Paryżu pokonali wtedy Norwegów 33:26. Ponadto z igrzysk olimpijskich przywieźli dwa złote krążki (2008 i 2012), jeden srebrny (2016) i jeden brązowy (1992). W ME trzykrotnie zdobyli tytuł mistrzowski (2006, 2010 i 2014).

Niemcy w 2016 roku w Krakowie wywalczyli złoto mistrzostw Europy, rozbijając w finale Hiszpanię 24:17. Kilka miesięcy później podczas igrzysk w Rio w meczu o brąz wygrali z Polakami 31:25. Po raz ostatni na podium mistrzostw świata, i to na jego najwyższym stopniu, stanęli w 2007 roku. Wtedy także na ich drodze stanęła ekipa biało-czerwonych, którą w finale w Kolonii pokonali 29:24.

W czwórce MŚ 2019 zabrakło finalistów ubiegłorocznych mistrzostw Starego Kontynentu - złoci medaliści Hiszpanie w meczu o siódme miejsce wygrali z Egiptem 36:31 (17:18), natomiast srebrni Szwedzi zajęli piątą pozycję po zwycięstwie nad Chorwacją 34:28 (16:13).

Polacy, którzy w dorobku mają jeden srebrny i trzy brązowe medale MŚ, nie zakwalifikowali się do finałowego turnieju pierwszy raz od 2005 roku.

Francja - Niemcy 26:25 (9:13)

Najwięcej bramek: dla Francji - Kentin Mahe 7, Timothey N'Guessan, Ludovic Fabregas i Luc Abalo po 3; dla Niemiec - Uwe Gensheimer 7, Paul Drux 4, Jannik Kohlabcher 3.