PŚ szablistek: Zwycięstwo Berder. 36. miejsce Pudy w Salt Lake City

Marta Puda z TMS Sosnowiec zajęła 36. miejsce w turnieju Pucharu Świata szablistek w Salt Lake City. 28-latka w 1/32 finału przegrała z Japonką Misaki Emurą 13:15. Zwyciężyła Francuzka Cecilia Berder.

Brązowa medalistka ubiegłorocznych mistrzostw Europy była jedyną reprezentantką Polski w turnieju głównym, z udziałem 64 zawodniczek. Pozostałe odpadły w eliminacjach.

Po raz pierwszy w zawodach PŚ w barwach USA wystąpiła Aleksandra Shelton, bardziej znana pod panieńskim nazwiskiem Socha.

Najbardziej utytułowana polska szablistka w historii, mająca w dorobku medale MŚ i ME oraz cztery olimpijskie występy, w ubiegłym roku po raz drugi wyszła za mąż za Amerykanina i zdecydowała się przenieść za ocean. We wrześniu wystąpiła o zmianę barw narodowych i w Salt Lake City zadebiutowała w kadrze prowadzonej przez Edwarda (Eda) Korfantego. Zajęła 25. miejsce, po porażce w 1/16 finału z mistrzynią świata Rosjanką Zofią Pozdniakową 9:15.

W finale Berder pokonała Węgierkę Annę Marton 15:14. Francuzka, wicemistrzyni Starego Kontynentu z ubiegłego roku, odniosła trzecie pucharowe zwycięstwo.

Na 15. pozycji została sklasyfikowana Włoszka Arianna Errigo, dwukrotna mistrzyni globu i srebrna medalistka olimpijska z Londynu we... florecie, która od jakiegoś czasu próbuje łączyć starty w obu broniach.