PŚ w kombinacji: Historyczny wyczyn Kupczaka

Szczepan Kupczak prowadził po skokach, a ostatecznie zajął 12. miejsce w zawodach Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w Trondheim. To najlepszy w karierze wynik 26-letniego Polaka. Zwyciężył lider klasyfikacji generalnej Norweg Jarl Magnus Riiber.

Dotychczas najlepiej Kupczak spisał się w 2017 roku w Kuusamo, gdzie uplasował się na 13. pozycji. Po udanym skoku na 134 m w niedzielę Polak zajmował pierwsze miejsce i do biegu na 10 km przystąpił z przewagą 34 sekund nad drugim Austriakiem Franzem-Josefem Rehrlem.

Jeszcze dwa kilometry przed metą Kupczak trzymał się w grupie z zawodnikami ze światowej czołówki tej dyscypliny, m.in. Riiberem, jego rodakiem Joergenem Graabakiem, Rehrlem czy japońskimi braćmi Akito i Yoshito Watabe. Na kolejnych metrach Polak jednak osłabł i dał się wyprzedzić czterem innym zawodnikom, nad którymi jeszcze chwilę wcześniej miał kilkanaście sekund przewagi.

Riiber, który umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej, wyprzedził o 1,2 s Niemca Vinzenza Geigera i o 2,5 s Graabaka. Kupczak stracił do triumfatora 53 sekundy.