Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle wywalczyli Puchar Polski

W finale Pucharu Polski 2019 siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle wygrali z Jastrzębskim Węglem 3:1. Kędzierzynianie wywalczyli to trofeum po raz siódmy w historii i wyrównali osiągnięcie AZS Olsztyn i Skry Bełchatów.

Pierwszy set finałowego starcia przebiegał początkowo po myśli jastrzębian, którzy uzyskali kilkupunktową przewagę (6:10, 9:12). Siatkarze ZAKSY gonili wynik i dopięli swego, dzięki dobrej grze w obronie i skutecznej w ofensywie (17:17). Końcówka seta to dominacja kędzierzynian. Dwa skuteczne ataki Aleksanra Śliwki pozwoliły odskoczyć (23:19), przestrzelony serwis rywali dał piłkę setową, a partię asem serwisowym zakończył Tomasz Kalembka (25:20).

Druga odsłona rozpoczęła się od mocnego uderzenia ZAKSY (7:1). Rywale nie radzili sobie z zagrywkami oraz szczelnym blokiem kędzierzynian. Spadła jakość gry jastrzębian, a siatkarze z Kędzierzyna-Koźla w kolejnych akcjach bezlitośnie wykorzystywali niemoc przeciwnika. Trener Roberto Santilli dokonywał zmian, ale te zabiegi nie przyniosły rezultatu. Po skutecznym ataku Rafała Szymury różnica wynosiła już dziesięć oczek (15:5). Przy takiej przewadze ZAKSA spokojnie dokończyła seta, którego zwieńczył serwis Wojciecha Ferensa w siatkę (25:13).

Jastrzębianie szybko otrząsnęli się po tej klęsce. Od początku trzeciej partii nawiązali wyrównaną walkę, a wynik oscylował wokół remisu (7:7, 14:14, 19:19). Wszystko rozstrzygnęło się w końcówce. Dwa punkty dla Jastrzębskiego Węgla wywalczył (atak i blok) Dawid Konarski (20:22), dwa ataki skończył Ferens, co dało piłkę setową (22:24), ale jastrzębianie seryjnie psuli zagrywki. ZAKSA doprowadziła do rywalizacji na przewagi, którą na korzyść siatkarzy z Jastrzębia-Zdroju rozstrzygnął Konarski (25:27).

W czwartym secie ZAKSA znów wypracowała sobie znaczącą przewagę na początku (8:3–po asie serwisowym Łukasza Kaczmarka, 10:4). Jastrzębianie podjęli walkę, ale byli jedynie w stanie zbliżyć się do rywali na trzy punkty (16:13). ZAKSA spokojnie zmierzała po zwycięstwo. Skuteczny blok po ataku Juliena Lyneela dał im piłkę meczową, a w kolejnej akcji autowy atak Konarskiego zakończył mecz (25:17).

Najwięcej punktów: Łukasz Kaczmarek (17), Aleksander Śliwka (16), Łukasz Wiśniewski (15), Rafał Szymura (15) – ZAKSA; Dawid Konarski (20) – Jastrzębski Węgiel.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel 3:1 (25:20, 25:13, 25:27, 25:17)

ZAKSA: Mateusz Bieniek, Benjamin Toniutti, Aleksander Śliwka, Rafał Szymura, Łukasz Wiśniewski, Łukasz Kaczmarek – Paweł Zatorski (libero) oraz Tomasz Kalembka, Przemysław Stępień, Brandon Koppers.
Jastrzębski Węgiel: Lukas Kampa, Julien Lyneel, Grzegorz Kosok, Dawid Konarski, Christian Fromm, Piotr Hain – Jakub Popiwczak (libero) oraz Jakub Bucki, Nikodem Wolański, Wojciech Ferens, Dawid Gunia.