Pochodzący z Kinszasy (dawny Zair), a trenujący we Francji Youri Kalenga to były Mistrz Świata interim WBA w wadze junior ciężkiej. Pas w wersji tymczasowej wywalczył w 2014 roku po wygranej w Monte Carlo na punkty z Mateuszem Masternakiem (po latach Polak zrewanżował się). Na pierwszą obronę poleciał do Kanady, gdzie pokonał przed czasem miejscowego boksera Dentona Daleya. W 2015 roku walczył o właściwy tytuł Mistrza Świata WBA, ale na moskiewskich Łużnikach przegrał na punkty z Denisem Lebiedievem.

 

Później Youri Kalenga jeszcze dwukrotnie bił się o mistrzostw świata w junior ciężkiej - W paryskim Pałacu Sportu przegrał z Kubańczykiem Yunielem Dorticosem, a stawką było trofeum interim WBA. Potem został pokonany w Republice Południowej Afryki, ale niejednogłośną decyzją sędziów przez Kevina Lerenę w pojedynku o pas organizacji IBO w limicie 90,7 kg.

 

Na polskich galach kibice niezbyt często mają okazać oglądać zawodników z takim "pięściarskim CV", jakie posiada Kalenga (23-5, 16 KO). To będzie najtrudniejszy sprawdzian w karierze Michała Cieślaka (17-0, 11 KO). Radomianin wygrywał już z dwukrotnym pretendentem do tytułu mistrza świata Francisco Palaciosem, a także Ukraińcem Siergiejem Radchenko, Jarno Rosbergiem oraz Łukaszem Rusiewiczem.

 

Organizatorzy gali zapowiadają wielkie piątkowe emocje 1 marca w Legionowie. O mistrzostwo Polski walczyć będą Piotr Gudel (9-2-1) i Rafał Grabowski (4-1). Drugą zawodową walkę stoczy okrzyknięta "Miss Ringu" Wiktoria Sądej, dwukrotna wicemistrzyni Europy w boksie olimpijskim kadetek i juniorek. W gronie zawodowców zadebiutuje uznawany za duży talent Patryk Cichy, który zdobywał medale w każdym kolorze podczas MP seniorów, juniorów i kadetów.

 

Bilety dostępne na ebilet.pl!