Tomasz Jędrzejak był jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich żużlowców. W 2012 roku odniósł wielki sukces, zostając indywidualnym mistrzem Polski. Dziewięć lat wcześniej zdobył brązowy medal, a w 1999 roku był mistrzem Polski juniorów.

 

Największe sukcesy odnosił w mistrzostwach kraju par klubowych. Zdobył w nich siedem siedem medali - dwa złote, jeden srebrny i cztery brązowe.

 

- Był zawsze uśmiechnięty, lubiany przez wszystkich - tak wspominają Jędrzejaka koledzy i trenerzy. Nikt nie zauważył, że żużlowiec pogrąża się w głebokiej depresji, która doprowadziła go do samobójsta. Jędrzejak zmarł 14 sierpnia 2018 roku. Miał 39 lat. 

 

Po śmierci żużlowca włodarze klubu ze stolicy Dolnego Śląska obiecali, że zorganizują turniej upamiętniający legendę Sparty.

 

- Wierzę, że będzie to nadzwyczajne wydarzenie dla całej żużlowej Polski. Bardzo zależy nam na tym, aby Memoriał Tomasza Jędrzejaka miał wysoką rangę. Organizacja tego turnieju na otwarcie sezonu żużlowego 2019, właśnie temu ma służyć - powiedziała Krystyna Kloc, przewodnicząca rady nadzorczej WTS Sparty Krystyna Kloc.

 

W zawodach na pewno wezmą udział liderzy Betardu Sparty Maciej Janowski i aktualny indywidualny mistrz świata Anglik Tai Woffinden. Zawodnicy wystartują na własny koszt, a dochód z imprezy zostanie przekazany żonie i córkom Jędrzejaka.