PŚ w skokach: Czas na pierwsze w sezonie loty

Zimowe
PŚ w skokach: Czas na pierwsze w sezonie loty
fot. PAP/EPA

Pierwszy raz w sezonie 2018/19 Pucharu Świata skoczkowie narciarscy będą rywalizowali na obiekcie mamucim. Od piątku do niedzieli czekają ich zmagania w Oberstdorfie, gdzie poprzednio oba konkursy wygrał znajdujący się znów w świetnej formie Austriak Stefan Kraft. Obecny cykl upływa pod znakiem seryjnych zwycięzców.

Początek należał do Ryoyu Kobayashiego, który wygrał dziewięć z 12 pierwszych konkursów. Ostatnie trzy padły jednak łupem Krafta. Austriak w klasyfikacji generalnej jest już drugi, ale do Japończyka traci aż 452 punkty.

Kraft to podwójny mistrz świata z 2017 roku z Lahti oraz zdobywca Kryształowej Kuli w sezonie 2016/17. Po słabszym poprzednim roku wrócił do wielkiego skakania, a Oberstdorf wydaje się być dla niego doskonałym miejscem, by przedłużyć zwycięską serię. Poprzednio zawody PŚ na Heini-Klopfer-Skiflugschanze odbyły się w 2017 roku i wówczas Kraft dwukrotnie był najlepszy. Nikomu nie udało się na nim wygrać trzy razy.

Trzeci w jednym z tych konkursów był Kamil Stoch, który rok później w Oberstdorfie zdobył swoje pierwsze laury w mistrzostwach świata w lotach. Trzykrotny mistrz olimpijski był drugi indywidualnie (za Norwegiem Danielem-Andre Tande) oraz trzeci z kolegami z drużyny.

Stochowi w ostatnich tygodniach brakuje nieco stabilności. Broniący Kryształowej Kuli 31-latek świetne próby przeplata gorszymi. W Predazzo dwukrotnie był trzeci, a potem w Zakopanem nawet nie awansował do finałowej rundy. Natomiast w ostatni weekend w Sapporo, gdzie walczył też z przeziębieniem, najpierw cieszył się z drugiego miejsca i rekordu skoczni, a dzień później po słabszej pierwszej próbie ostatecznie był szósty.

W "generalce" Stoch jest trzeci i ma 489 pkt straty do lidera. Kolejne miejsca zajmują Piotr Żyła i Dawid Kubacki - obaj są ostatnio w odmiennych nastrojach. Żyła po świetnym starcie sezonu i kryzysie w trakcie Turnieju Czterech Skoczni znów jest na fali wznoszącej; w niedzielę w Sapporo był czwarty.

Kubacki natomiast miał bardzo dobry początek roku. W Predazzo odniósł pierwsze w karierze pucharowe zwycięstwo, a w Bischofshofen i w trakcie drużynowego konkursu w Zakopanem ustanowił rekordy skoczni. W trzech ostatnich konkursach plasował się jednak w drugiej dziesiątce.

Skład reprezentacji Polski uzupełniają Stefan Hula, Jakub Wolny oraz niespodziewanie Paweł Wąsek, który zastąpił Macieja Kota. Trener Stefan Horngacher zdecydował, że Kot nad powrotem do wysokiej formy będzie pracował w kraju.

19-letni Wąsek w Zakopanem wywalczył pierwsze punkty Pucharu Świata, zajmując 27. miejsce. Natomiast w niedawnych mistrzostwach świata juniorów w Lahti był szósty. Na mamucim obiekcie nie miał jeszcze okazji rywalizować.

Pierwotnie w Oberstdorfie miały się odbyć dwa konkursy. Dodatkowy piątkowy jest efektem odwołanych w grudniu zawodów w Titsee-Neustadt.


Program zawodów w Oberstdorfie:

 

piątek, 1 lutego

 

12.30 - oficjalny trening
14.45 - kwalifikacje
16.00 - pierwsza seria konkursowa

 

sobota, 2 lutego

 

14.45 - kwalifikacje
16.00 - pierwsza seria konkursowa

 

niedziela, 3 lutego

 

14.30 - kwalifikacje
16.00 - pierwsza seria konkursowa

PAP, WŁ
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie