Cytaty Nykaenena weszły na stałe do fińskiego języka

Zimowe
Cytaty Nykaenena weszły na stałe do fińskiego języka
fot. PAP/EPA

Fin Matti Nykaenen był nie tylko jednym z najwybitniejszych skoczków narciarskich wszech czasów, ale także charakterystyczną osobowością i "showmanem". Zapamiętany zostanie także jako autor wielu humorystycznych wypowiedzi, które zakorzeniły się w fińskim języku.

Wiadomość o śmierci Mattiego Nykaenena – wielokrotnego mistrza olimpijskiego, mistrza świata i zdobywcy Kryształowych Kul – który w wieku 55 lat zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek, jest główną informacją nie tylko we wszystkich fińskich mediach, ale także w wielu innych krajach sportów zimowych.

 

Fińskie dzienniki podkreślają, że Matti Nykaenen zapisał się w historii nie tylko jako jeden z najlepszych skoczków narciarskich świata, ale także zapamiętany zostanie jak autor "legendarnych cytatów" oraz jako twórca "lapsusów językowych". W swoich niezliczonych wystąpieniach czy wywiadach, z czasów sukcesów sportowych, ale także gdy próbował swoich sił np. jako piosenkarz, rzucał co chwilę humorystycznymi powiedzeniami czy celnymi ripostami.

 

"Życie to life" (oryg. "Elämä on laiffii") - w Finlandii to powiedzenie jest już "klasyką gatunku". Czyż to nie jest najsłynniejszy cytat z Nykaenena? - zapytali retorycznie redaktorzy publicznego radia, wspominając bogatą karierę sportowca oraz jego barwne życie.

 

Do najbardziej humorystycznych powiedzeń należy też: "To tak pięćdziesiąt na sześćdziesiąt, jak się uda" (oryg. "se on ihan fifty-sixty") - tak Nykaenen skomentował raz szanse swojego powodzenia.

 

Dziennik "Iltalehti" przypomniał również, że nie tylko zapożyczenia z angielskiego. Nykaenen używał sformułowań także z innych języków, czasem w zaskakujący sposób. Np.: "Zawsze gdy mam skoczyć i stanę na rozbiegu skoczni, czuje taki +bon voyage+, że już tego wcześniej doświadczyłem".

 

Odnosząc się do swojego barwnego życia prywatnego Nykaenen potrafił spojrzeć na nie krytycznie, z "autoironią". Fińscy dziennikarze przypomnieli, że skoczek był pięciokrotnie żonaty i nie ukrywał, że nie stroni od alkoholu. Z jego opowieści o życiu prywatnym, zapamiętane zostały takie cytaty jak: "Życie jest najlepszym czasem dla człowieka", "Miłość jest jak kłębek włóczki – zaczyna się i kończy" czy "Wszystko jest allright, przynajmniej u mnie. Nie wiem jak u innych" - ten ostatni z wywiadu prasowego, w którym tłumaczył swój rozwód.

 

Komentatorzy zwracają też uwagę, że pomimo kłopotów osobistych nie tracił wiary. "Jutro zawsze będzie przyszłość" - komentował. Gdy raz został zapytany, czy żałuje czegoś ze swojego życia, odparł: "Czegoś nie zrobionego nie da się cofnąć".

 

W poniedziałek Matti Nykaenen jest wspominany i żegnany przez wielu znanych fińskich sportowców, przyjaciół, a także polityków i zwykłych mieszkańców. W mieście Jyväskylä, gdzie urodził w 1963 roku, na cześć legendarnego skoczka, flagi w ośrodkach sportowych i rekreacji zostały opuszczone do połowy masztu.

 

Matti Nykaenen w swojej karierze sportowej zdobył łącznie pięć medali olimpijskich (cztery złote i jeden srebrny) na igrzyskach w Sarajewie (1984) oraz w Calgary (1988 - trzy złote). Zdobył także sześć tytułów mistrza świata (w tym jeden w lotach; indywidualnie po raz pierwszy w wieku 18 lat w Oslo w 1982 r.).

 

W latach 1983–1988 czterokrotnie zwyciężał w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Karierę sportową zakończył w latach 90. XX wieku. Do 2013 r. był rekordzistą pod względem liczby wygranych konkursów PŚ (46).

 

Za życia Matti Nykaenena został nakręcony film "Matti" (2006), a także powstał spektakl teatralny - 1,5-godzinny monolog pt. "Matti Nykaenen – skok we mgle" (2018), wystawiany obecnie w różnych fińskich teatrach.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze