Akcje Wisły Kraków jak... świeże bułeczki

Piłka nożna
Akcje Wisły Kraków jak... świeże bułeczki
fot. CyfraSport

Bezprecedensowa w polskiej piłce akcja rozpoczęła się we wtorek rano, gdy ruszyła sprzedaż akcji piłkarskiej spółki Wisła Kraków SA. Jej efekty przerosły najśmielsze oczekiwania, już przed południem władze klubu zebrały w ten sposób milion złotych. O godzinie 22:00 suma wzrosła trzykrotnie. W środę rano poinformowano, że wszystkie akcje znalazły nabywców. Według pierwotnych planów sprzedaż miała potrwać do... 5 marca.

W ciągu doby Wisła Kraków sprzedała akcje za cztery miliony złotych. Chętnych do zakupu było tylu, że doszło nawet do zawieszenia serwerów strony, na której można było je nabywać. Uzyskane w ten sposób środki pozwolą klubowi na spłatę najpilniejszych długów i grę w piłkarskiej ekstraklasie. Na Twitterze sukcesem pochwalił się jeden z członków "grupy ratunkowej" krakowskiego klubu, Jarosław Królewski.

- To pokaz siły i dowód na to, że można robić rzeczy nieprawdopodobne. Sam nie wierzyłem, że to zajmie tylko dobę - powiedział Królewski. Nie wykluczył też kolejnej emisji Wisły.

 

 Musimy zastanowić się, co z tym zrobić, bo odbiór społeczny jest bardzo dobry. Sytuacja Wisły nie pozwala obecnie myśleć o giełdzie, ale można myśleć o kolejnych emisjach. Być może bardziej formalnych i większych.

 

W wolnej sprzedaży znalazło się 40 tysięcy jednostek, co stanowi 5,115 proc. wszystkich akcji Wisły SA. Jedna kosztowała 100 złotych. Trafiły do 9124 nabywców. Dzięki zdobytym w ten sposób pieniądzom, pożyczce od Jakuba Błaszczykowskiego, Jarosława Królewskiego i Tomasza Jażdżyńskiego, sprzedaży Jesusa Imaza i Martina Kostala oraz dystrybucji karnetów Wisła w ciągu niespełna miesiąca wzbogaciła się o 18 mln złotych. Także ten fakt Królewski skomentował na Twitterze.

Kibice Wisły od kilku lat wspierają finansowo klub. Poprzez różne zbiórki i akcje zebrali około dwóch milionów złotych. Obecnie trwa także sprzedaż karnetów na mecze wiosennej rundy ekstraklasy. Zakupiono ich już, łącznie z całosezonowymi, prawie dziesięć tysięcy.

 

Zmagająca się od dłuższego czasu z kłopotami finansowymi Wisła po 20 kolejkach z dorobkiem 29 punktów zajmuje ósme miejsce w tabeli ekstraklasy, a pierwszy mecz ligowy w tym roku rozegra 11 lutego z Górnikiem w Zabrzu.

 

WYNIKI I TABELA EKSTRAKLASY

WŁ, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze