Manchester City liderem Premier League!

Przynajmniej do soboty piłkarze Manchesteru City będą liderami Premier League. Wszystko dzięki wyjazdowemu zwycięstwu z Evertonem (2:0) w meczu 27. kolejki.

"Obywatele" stracili pozycję lidera Premier League w grudniu 2018 roku po porażce z Chelsea. Przewaga Liverpoolu rosła, gracze Pepa Guardioli notowali wpadki, a Liverpool nie przestawał wygrywać. W bezpośredniej konfrontacji, do której doszło na początku stycznia, lepszy był Manchester City. Dzięki temu wyścig o mistrzostwo Anglii zyskał drugie życie. I kiedy wielu ekspertów sposobiło się do koronowania piłkarzy Juergena Kloppa... "The Reds" dwa razy z rzędu stracili punkty. Najpierw zremisowali z Leicester City, a w poniedziałek - z West Ham United. A przecież pod koniec grudnia mieli 10 punktów przewagi...

Takie wyniki oznaczały, że jeśli Manchester City wygrałby we wtorek z Evertonem, to awansowałby na pierwsze miejsce! Nic więc dziwnego, że gracze Guardioli od samego początku ruszyli do ataki. Gospodarze nie mieli zbyt wiele do powiedzenia, ale długo odpierali ofensywny zapędy wicelidera Premier League. W doliczonym czasie gry pierwszej połowy popełnili błąd, który się na nich zemścił. David Silva dośrodkował z rzutu wolnego, a Aymeric Laporte nie miał przy sobie żadnego z rywali i uderzeniem głową umieścił piłkę w siatce.

Na drugą połowę gospodarze wyszli bardziej zmotywowani. W pierwszych pięciu minutach stworzyli większe zagrożenie niż przez wcześniejsze czterdzieści pięć. Manchester City przetrwał najgorsze i z czasem przejmował kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami. Everton pozostawał jednak groźny. Kilka kontrataków mogło zakończyć się bramką, ale za każdym razem świetnie interweniował Ederson.

W ostatniej akcji meczu sytuację sam na sam z bramkarzem gospodarzy wykorzystał Gabriel Jesus.

"Obywatele" wygrali 2:0 i po raz pierwszy od 8 grudnia są liderami Premier League. Przynajmniej do soboty, bo wtedy Liverpool zagra z Bournemouth.

Everton - Manchester City 0:2 (0:1)

Bramki: David Silva 45+2, Jesus 90+8.

Everton: Pickford - Kenny, Keane, Zouma, Digne - Gueye, Gomes (63 Sigurdsson) - Walcott, Davies, Bernard (73 Richarlison) - Calvert-Lewin.

Manchester City: Ederson - Walker, Stones, Otamendi, Laporte - Gundogan, Fernandinho, David Silva (89 De Bruyne) - Bernardo Silva, Aguero (80 Jesus), Sane (59 Sterling).

Żółte kartki: Zouma - Fernandinho.