Błaszczykowski z szansą na nagrodę FIFA Fair Play?

Piłka nożna
Błaszczykowski z szansą na nagrodę FIFA Fair Play?
fot. Cyfrasport

Jakub Błaszczykowski oficjalnie związał się z Wisłą Kraków, podpisując półroczny kontrakt z Białą Gwiazdą. Historia reprezentanta Polski, który pomógł swojemu klubowi poprzez pożyczkę pieniędzy oraz zadeklarował grę za darmo nasuwa pytanie czy 33-latek ma szansę dostać nagrodę Fair Play fundowaną przez FIFA?

Błaszczykowski zaczynał swoją przygodę z piłką nożną w Olimpii Truskolasy. Z czwartoligowego KS Częstochowa przeszedł do Wisły Kraków, z którą zdobył mistrzostwo Polski i w barwach której zadebiutował w reprezentacji. Sam zainteresowany zawsze deklarował swoją miłość do Białej Gwiazdy, a jej los nigdy nie był obojętny.

 

33-letni pomocnik udowodnił to niedawno, kiedy udzielił klubowi pożyczki w wysokości 1,33 miliona złotych. To jednak nie wszystko, bowiem były zawodnik m.in. Borussii Dortmund podpisując półroczny kontrakt z Wisłą, zdecydował, że będzie inkasował najmniejszą z możliwych gaż jaka wynosi dla zawodowego piłkarza - 500 zł. Wszystko po to, aby nie obciążać klubowego budżetu. Jakby tego mało, Błaszczykowski całe wynagrodzenie będzie przeznaczał na bilety na mecze Wisły dla Domów Dziecka. O jego dobroczynności rozpisywały się media na całym świecie.

 

Ten niespotykany gest może spotkać się z aprobatą FIFA, która każdego roku wręcza nagrodę Fair Play za promowanie ducha sportowej rywalizacji, nieskazitelnego usposobienia i stanowienie przykładu dla innych. Jeżeli dodamy fakt, że Błaszczykowski pod koniec 2016 roku został odznaczony Orderem Uśmiechu, a także jest właścicielem fundacji Ludzki Gest, to wydaje się, że jest on idealnym kandydatem na otrzymanie tego prestiżowego wyróżnienia w świecie futbolu.

 

Pierwsza nagroda FIFA Fair Play została wręczona w 1987 roku dla kibiców Dundee United, których doceniono za sportowy doping w przegranym przez ich klub finale pucharu UEFA z IFK Goeteborg. Poniżej prezentujemy wybrane lata, w których zostały wręczane nagrody.

 

1988 - Frank Ordenewitz - za przyznanie się do dotknięcia piłki ręką w polu karnym w meczu przeciwko FC Koeln - Werder Brema.
1990 - Gary Lineker - za 15 lat zawodowej kariery bez otrzymania żadnej czerwonej oraz żółtej kartki.
2000 - Lucas Radebe - za pracę z dziećmi w RPA oraz przyczynienie się do walki przeciwko rasizmowi w futbolu.
2001 - Paolo Di Canio - za przerwanie gry, mimo okazji do zdobycia bramki, w momencie zauważenia kontuzjowanego bramkarza rywali.
2003 - kibice Celticu Glasgow - za sportowy doping w przegranym przez ich klub finale pucharu UEFA z FC Porto.
2007 - FC Barcelona - za odrzucenie lukratywnej propozycji loga ze sponsorem na koszulce, w zamian za umieszczenie na niej loga UNICEF.
2016 - Atletico Nacional - za uznanie Chapecoense triumfatorem Copa Sudamericana po katastrofie lotniczej, w której zginęło 22 zawodników tego klubu.
2017 - Francis Kone - za uratowanie życia rywalowi na boisku, udzielając mu pierwszej pomocy.
2018 - Lennart Thy - za opuszczenie meczu Eredivisie w celu oddania krwi potrzebującemu pacjentowi.

KN, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie