Ceferin ponownie prezydentem UEFA

Piłka nożna
Ceferin ponownie prezydentem UEFA
fot. PAP/EPA

Aleksander Ceferin został wybrany na prezydenta Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) na kolejne cztery lata. Słoweniec pełni tę funkcję od września 2016 roku, kiedy zastąpił Francuza Michela Platiniego. Jest siódmym w historii prezydentem, a dziewiątym, wliczając także tymczasowych szefów organizacji. W czwartek wybrano też siedmiu członków Komitetu Wykonawczego UEFA.

Podczas kongresu UEFA w Rzymie Ceferin był jedynym kandydatem na to stanowisko. 51-letni działacz, z wykształcenia prawnik, to siódmy szef UEFA w historii tej organizacji, nie licząc prezydentów tymczasowych. Otrzymał jednogłośne poparcie od przedstawicieli 55 federacji członkowskich UEFA.

 

W głosowaniu na kongresie w Atenach w 2016 roku pokonał Holendra Michaela van Praaga (42:13). Wprawdzie kadencja Platiniego upływała w 2019 roku, ale Francuz podał się do dymisji w związku z dyskwalifikacją, nałożoną przez Komisję Etyczną FIFA.

 

- Dziękuję za to, że raz jeszcze mi zaufaliście. To dla mnie zaszczyt, jestem wzruszony - powiedział delegatom Ceferin.

 

W głosowaniu na kongresie w Atenach w 2016 roku pokonał Holendra Michaela van Praaga (42:13). Wprawdzie kadencja Platiniego upływała w 2019 roku, ale Francuz podał się do dymisji w związku z dyskwalifikacją, nałożoną przez Komisję Etyczną FIFA.

 

W Rzymie w przemówieniu przed wyborem Ceferin zapewnił m.in., że nie pozwoli na powołanie Superligi, czyli rozgrywek dla najlepszych klubów na Starym Kontynencie zamiast Ligi Mistrzów.

 

- Tuż przed moim wyborem w 2016 roku wyglądało na to, że europejskie kluby chcą od nas uciec. Ale rozmawialiśmy ze sobą, wysłuchaliśmy się nawzajem, porozumieliśmy się i znów jesteśmy zjednoczeni. Nie będzie Superligi, dopóki ja jestem prezydentem UEFA, a Andrea Agnelli - przewodniczącym Europejskiego Stowarzyszenia Klubów (ECA). To nie jest obietnica, to jest fakt - podkreślił Ceferin.

 

Jak tłumaczył, wprowadzenie Superligi byłoby niekorzystne nawet dla zespołów, które weszłyby w jej skład.

 

- Kluby straciłyby status "wielkich" w sercach kibiców. Jedyne, co wciąż byłoby "wielkie", to ich historia, nic innego - dodał.

 

Słoweniec zapewnił również, że nie zamierza ślepo popierać pomysłów Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA). UEFA sprzeciwia się m.in. stworzeniu Globalnej Ligi Narodów oraz rozszerzeniu klubowych mistrzostw świata do 24 zespołów.

 

- Gdy mówimy FIFA, że nie zgadzamy się z tymi propozycjami, okazujemy szacunek jej i całemu futbolowi - grze, którą kochamy i którą musimy chronić. Mamy nadzieję, że FIFA również nas szanuje i wysłucha naszej opinii - powiedział szef UEFA.

 

Na widowni obecny był prezydent światowych władz piłki nożnej Gianni Infantino. Szwajcar zabrał głos na otwarcie kongresu i zaapelował o ścisłą współpracę FIFA i UEFA.

 

- Futbol to gra globalna i zasługuje na globalny rozwój. W tym celu musimy działać razem, rozmawiać i dyskutować. Wtedy wszyscy znajdziemy się na właściwej drodze. Europejskie ligi i kluby są coraz lepsze. Naszym obowiązkiem teraz jest przeniesienie tej tendencji z UEFA do FIFA, aby na tym sukcesie mógł skorzystać cały piłkarski świat - zaznaczył.

 

Infantino od dłuższego czasu promuje Globalną Ligę Narodów i nowy format klubowych mistrzostw świata. Inwestorzy zamierzają przeznaczyć na te rozgrywki łącznie ok. 25 miliardów dolarów. UEFA na razie nie popiera tych inicjatyw.

 

W Rzymie wyłoniono także siedmiu członków Komitetu Wykonawczego UEFA, których kadencja potrwa do 2023 roku. Pełnić ją będą: Węgier Sandor Csanyi, Albańczyk Armand Duka, Portugalczyk Fernando Gomes, Duńczyk Jesper Moeller Christensen, Ukrainiec Andrij Pawełko, Hiszpan Luis Rubiales oraz Chorwat Davor Suker. Jednocześnie Csanyi został mianowany wiceprezydentem FIFA.

 

W kwietniu 2017 roku członkiem Komitetu Wykonawczego UEFA został m.in. prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek - jako drugi Polak w historii, po Leszku Rylskim. Jego kadencja potrwa do 2021 roku.

 

Do obowiązków Komitetu Wykonawczego należy np. wybór organizatorów najważniejszych imprez, w tym mistrzostw Europy, finałów Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej, ale także m.in. rozdział środków pomocowych.

 

W latach 1954-1962 pierwszy funkcję prezydenta Europejskiej Unii Piłkarskiej sprawował Duńczyk Ebbe Schwartz, a później przez ponad 10 lat UEFA dowodził Gustav Wiederkehr. Szwajcar zmarł przed końcem kadencji, a w wyborach uzupełniających jego obowiązki przejął na kilka miesięcy Węgier Sandor Barcs.

 

W trakcie kadencji zmarł również Włoch Artemio Franchi, prezydent w latach 1973-83. Do 1984 roku tymczasowo zastąpił go Francuz Jacques Georges, który niespełna rok później wygrał kolejne wybory.

 

Platini ustąpił ze stanowiska 9 maja 2016 roku w związku z czteroletnią dyskwalifikacją. Została ona nałożona na działacza przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA) za nieprawidłowości finansowe. Tymczasowo zastąpił go Hiszpan Angel Maria Villar.

 

Dotychczasowi prezydenci UEFA:

 

22.06.1954 - 17.04.1962 Ebbe Schwartz (Dania)
17.04.1962 - 7.07.1972 Gustav Wiederkehr (Szwajcaria)
7.07.1972 - 15.03.1973 Sandor Barcs (Węgry; tymczasowy prezydent)
15.03.1973 - 12.08.1983 Artemio Franchi (Włochy)
12.08.1983 - 19.04.1990 Jacques Georges (Francja; tymczasowy w latach 1983-84)
19.04.1990 - 26.01.2007 Lennart Johansson (Szwecja)
26.01.2007 - 9.05.2016 Michel Platini (Francja)
9.05.2016 - 14.09.2016 Angel Maria Villar (Hiszpania, tymczasowy prezydent)
14.09.2016 - Aleksander Ceferin (Słowenia)

PAP, WŁ

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze