Michael Ballack, który w latach 2002-2006 reprezentował barwy Bayernu w piątkowe popołudnie przebywał w Warszawie. Nasz dziennikarz podczas wywiadu poruszył temat Roberta Lewandowskiego oraz krytyki jaka ostatnio spadła na niego ze strony Dietera Hamanna. 45-letni Niemiec stwierdził, że napastnik Bawarczyków i reprezentacji Polski staje się problemem dla monachijskiego klubu. Odmienne zdanie na ten temat ma jednak Ballack.

 

Uważa, że Lewandowski to profesjonalista, który poświęca się dla dobra drużyny. - Słyszałem co powiedział Hamann. On grał dla Bayernu i reprezentacji narodowej i wie o co chodzi. Dla mnie jego wypowiedź na temat Lewandowskiego była trochę zbyt dosadna. Generalnie myślę, że teraz to jest czas, w którym Bayern nie jest na czele Bundesligi, a zbliżają się mecze Ligi Mistrzów - to jest dla nich trudny moment. Moment, w którym klub nie jest w stu procentach zadowolony z tego jak grają, to najlepsi piłkarze są krytykowani. Ludzie zaczynają grzebać dlaczego akurat to nie funkcjonuje, a on jest jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym zawodnikiem. Wydaje mi się jednak, że jest na tyle dużym profesjonalistą i na tyle dobrym zawodnikiem, że poradzi sobie z tą sytuacją - stwierdził były kapitan reprezentacji Niemiec.

 

Wicemistrz świata z 2002 roku poniekąd rozumie krytykę swojego kolegi reprezentacyjnego - Hamanna. Uważa, że nie jest ona bezpodstawna i wiąże się z sagami transferowymi Lewandowskiego. Napastnik Bayernu w poprzednich latach  był łączony z takimi klubami jak Real Madryt, Manchester United czy Chelsea. W tym ostatnim klubie Ballack grał przez cztery sezony, w latach 2006-2010.

 

- Były jednak takie momenty kiedy Lewy chciał opuścić Bayern w ostatnich latach. Prosił, żeby puścili go do Realu Madryt. Hamann wspomniał również o mowie ciała, jaką prezentuje Lewandowski. To nie jest najlepsze. Krytyka wobec niego czasami jest słuszna, a czasami nie. Zdarza się, że jest nawet przesadzona. Według mnie jest on nadal wystarczająco dobry. Ma wielkie ambicje, jest profesjonalistą. Dba w stu procentach o swoje ciało - ocenił.

 

98-krotny reprezentant Niemiec urodzony w Goerlitz jest zdania, że ekipa Bayernu potrzebuje ewolucji. W innym przypadku Bawarczykom trudno będzie o powtórzenie sukcesu z sezonu 2012/2013. Wtedy drużyna dowodzona prze Juppa Heynckesa zdobyła potrójną koronę - zwyciężając w Lidze Mistrzów, Bundeslidze i Pucharze Niemiec.

 

- Wokół Lewandowskiego zachodzą zmiany w zespole. Duet Franck Ribery - Arjen Robben nie grają już na takim poziomie jak kiedyś. To jest główny problem, jaki ma i będzie miał Bayern w następnych tygodniach i miesiącach. Trzeba zmienić zespół, przygotować go, aby wciąż był wystarczająco konkurencyjny w walce o zwycięstwo w Champions League. To od zawsze był nadrzędny cel tego klubu. Teraz jednak mogą nie wygrać Bundesligi. To nie jest wielki problem dla Bawarczyków, którzy ostatnie sześć razy z rzędu ją wygrali i zdominowali rozgrywki ligowe w Niemczech. Robert podobnie jak Ribery i reszta kolegów z zespołu jest częścią tego sukcesu. Teraz potrzebna jest zmiana i krytyka najlepszych piłkarzy w pierwszej kolejności. Ja również to rozumiem. Czytając takie opinie na swój temat, powinien pomyśleć jak zareagować i udowodnić innym swoją wartość. Powinien zastanowić się jak pomóc kolegom z drużyny i samemu klubowi. Na początek jednak musi podjąć decyzję o swojej przyszłości. Niech zada sobie pytanie: czy Bayern to jego klub i czy chce z nim osiągać sukcesy teraz oraz w przyszłości. A może powinien pomyśleć o zmianie i zagrać gdzieś indziej? To jest futbol, a Lewandowski jest profesjonalistą, wystarczającym aby zagrać jeszcze w Anglii - podsumował.

 

Michael Ballack to żywa legenda niemieckiego futbolu. Swoją karierę rozpoczynał w Chemnitzer FC, ale pierwsze większe kroki stawiał w 1. FC Kaiserslautern, z którym zdobył mistrzostwo Niemiec. W swoim dorobku ma dwa przegrane finały Ligi Mistrzów w 2002 i 2008 roku. W tych samych latach ulegał również w międzynarodowych meczach o złoto - kolejno w mistrzostwach świata i mistrzostwach Europy. 

 

W reprezentacji wystąpił w 98 spotkaniach, strzelając 42 gole. W karierze reprezentował takie kluby jak Chemnitzer FC, 1. FC Kaiserslautern, Bayer Leverkusen, Bayern Monachium oraz Chelsea FC.

 

WYNIKI PUCHARU NIEMIEC

 

WYNIKI I TABELA BUNDESLIGI