Fed Cup: Szwedki finałowymi rywalkami Rosjanek

Tenis
Fed Cup: Szwedki finałowymi rywalkami Rosjanek
fot. PAP

Polskie tenisistki pokonały Dunki 3:0, co dało im drugie miejsce w grupie A w turnieju Grupy I Strefy Euro-Afrykańskiej Pucharu Federacji w Zielonej Górze i zagwarantowało utrzymanie. Finałowymi rywalkami Rosjanek będą Szwedki, które wygrały rywalizację w grupie B.

W drużynie biało-czerwonych najpierw Iga Świątek pokonała Clarę Tauson 6:3, 7:6 (9-7). 17-letnia warszawianka to triumfatorka ubiegłorocznej edycji juniorskiego Wimbledonu, a młodsza o rok Dunka pod koniec stycznia zwyciężyła w tej kategorii wiekowej w Australian Open. Drugi punkt na wagę zwycięstwa zapisała na koncie gospodarzy 89. w rankingu WTA Magda Linette, która uporała się z 669. w tym zestawieniu Karen Barritzą 6:2, 6:2. Triumf przypieczętował debel Alicja Rosolska-Maja Chwalińska, który pokonał Marię Jespersen i Hannah Viller Moller 6:0, 6:3. W sobotnim spotkaniu o trzecie miejsce w turnieju w Zielonej Górze Polki zmierzą się z Ukrainkami.

Już wcześniej wiadomo było, że w finale zagrają - jako zwyciężczynie grupy A - Rosjanki. W piątek wyjaśniło się, że w meczu, którego stawką będzie udział w barażu o awans do Grupy Światowej II, ich rywalkami będą Szwedki. Przed ostatnią kolejką spotkań poza nimi także Bułgarki i Ukrainki miały szanse na zajęcie pierwszego miejsca w gr. B. Zespół "Trzech Koron" jako jedyny był po dwóch seriach gier niepokonany w tym gronie i zachował to miano, odnosząc na koniec pierwszego etapu zmagań zwycięstwo nad Bułgarkami 3:0.

 

W dwóch poprzednich meczach w ekipie skandynawskiej zaprezentowały się tylko dwie zawodniczki - Johanna Larsson i Rebecca Peterson. Tym razem druga z nich odpoczywała - zastąpiła ją Mirjam Bjorklund, której w deblu partnerowała Cornelia Lister. W reprezentacji Bułgarii dotychczas także grały tylko dwie tenisistki - Isabella Szinikowa i Wiktoria Tomowa. One także zaprezentowały się w singlu, a w grze podwójnej w ich miejsce znalazły się Petia Arszinkowa i Gergana Topałowa.

Ukrainki zaś - także 3:0 - pokonały Estonki. Po raz drugi z rzędu w ekipie zwyciężczyń nie pojawiły się dwie czołowe singlistki - Łesia Curenko i Dajana Jastremska. Mimo to bez problemu poradziły sobie z rywalkami, którym łącznie w trzech spotkaniach oddały tylko pięć gemów.

O utrzymanie zagrają w sobotę najsłabsze drużyny obu grup, czyli Dunki i Estonki. Jako jedyna w piątek udział w imprezie zakończyły trzecie w gr. B Bułgarki.

Wyniki piątkowych meczów turnieju Grupy I Strefy Euro-Afrykańskiej Pucharu Federacji 
  w Zielonej Górze:
  
  grupa A:
  
  Polska - Dania 3:0
  Iga Świątek - Clara Tauson 6:3, 7:6 (9-7)
  Magda Linette - Karen Barritza 6:2, 6:2
  Alicja Rosolska, Maja Chwalińska - Maria Jespersen, Hannah Viller Moller 6:0, 6:3
  
  tabela 
         M Z P sety
  1. Rosja   2 2 0 5-1
  2. Polska  2 1 1 4-2
  3. Dania   2 0 2 0-6 
  
  grupa B
  
  Szwecja - Bułgaria 3:0
  Mirjam Bjorklund - Isabella Szinikowa 6:3, 6:2
  Johanna Larsson - Wiktoria Tomowa 6:4, 6:4
  Bjorklund, Cornelia Lister - Petia Arszinkowa, Gergana Topałowa 6:2, 6:3
  
  Ukraina - Estonia 3:0
  Marta Kostiuk - Saara Orav 6:3, 6:0
  Kateryna Kozłowa - Elena Malygina 6:0, 6:0
  Kostiuk, Kozłowa - Valeria Gorlats, Malygina 6:1, 6:0
  
  tabela
         M Z P sety
  1. Szwecja  3 3 0 7-2
  2. Ukraina  3 2 1 6-3
  3. Bułgaria 3 1 2 3-6
  4. Estonia  3 0 3 2-7
  
MM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie