Nie żyje filozof futbolu

Piłka nożna
Nie żyje filozof futbolu
fot. TF
Michel Hidalgo i Jacques Ferran wspominają pierwszy finał Ligi Mistrzów na Parc des Princes (1956), kiedy to słynny Real Madryt z trudem pokonał Stade de Reims z Michelem Hidalgo w składzie

W wieku 98 lat, w Paryżu zmarł Jacques Ferran. Był ostatnim świadkiem aktu założycielskiego poprzednika Ligi Mistrzów - Pucharu Europy Mistrzów Krajowych. Należał do wąskiego grona wielkich osobowości dziennikarstwa piłkarskiego, które pod przewodnictwem słynnego Gabriela Hanota "wymyślili" w 1955 roku najsłynniejsze klubowe rozgrywki.

Jacques Ferran, nazywany twórczym promotorem piłki nożnej, napisał regulamin rozgrywek, które pasjonują dzisiaj miliony fanów futbolu na całym świecie. Kiedy Michel Platini dowiedział się o jego śmierci, powiedział: "Jacques Ferran nie był zwykłym dziennikarzem, to był filozof futbolu, ktoś z wyższym intelektem. Jeżeli futbol w Europie jest dzisiaj tak popularny i sprawnie zarządzany to głównie zasługa ludzi jego pokroju".

 

Jacques Ferran urodził się w Montpellier, gdzie zaczynał pracę w roli wykładowcy literatury. Wiadomo - od literatury do dziennikarstwa jest krótka droga i w 1948 roku Ferran zadebiutował w roli reportera dziennika l’Equipe. Już wtedy paryski dziennik sportowy był uważany za najbardziej opiniotwórczy na świecie. Wiele ciekawych pomysłów rodziło się w jego redakcji.

 

W 1956 roku Jacques Ferran, już jako naczelny France Football, tworzy kolejne trofeum - Złotą Piłkę, która stanie się w najbliższych latach obiektem pożądania najbardziej renomowanych gwiazd piłkarskich najpierw w Europie, a później na całym świecie.

 

Kiedy francuski futbol reprezentacyjny przeżywa wyraźny kryzys, Ferran sciąga z Ajaksu nad Sekwanę słynnego Stefana Kovacsa, którego asystentem zostaje Michel Hidalgo. W 1984 roku Francja zdobywa swój pierwszy wielki tytuł - Mistrzostwo Europy.

 

W 1989 roku Jacques Ferran, za zasługi dla futbolu, otrzymuje tytuł Rycerza Legii Honorowej.

 

Jeszcze niedawno miałem okazję rozmawiać ze słynnym dziennikarzem. Wyraził swoją wątpliwość co do słuszności promowania przez UEFA trzecich europejskich, klubowych rozgrywek.

 

Przyszłość pokaże czy miał rację.

Tadeusz Fogiel, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze