Leon odwrócił losy spotkania! Sir Safety Conad Perugia z Pucharem Włoch

Sir Safety Conad Perugia pokonała 3:2 (21:25, 21:25, 26:24, 25:23, 15:13) Cucine Lube Civitanova w meczu finałowym Pucharu Włoch. Drużyna Wilfredo Leona przegrywała już 0:2, lecz za sprawą tego właśnie zawodnika odwróciła losy spotkania i zdobyła trofeum.

Siatkarze z Perugii w półfinale szybko 3:0 rozprawili się z Modeną. Nieco trudniejsze zadanie mieli podopieczni trenera Ferdinando De Giorgieo, którzy musieli rozegrać aż pięć setów z Trentino, by wywalczyć awans do wielkiego finału.

Pierwsza partia lepiej rozpoczęła się dla ekipy z Perugii. Wilfredo Leon i jego koledzy uzyskali trzypunktową przewagę, lecz nie zdołali jej utrzymać. Chwilę później na prowadzeniu 13:10 była już ekipa Cucine Lube. Duży wkład miał w to Osmany Juantorena, który popisał się fantastycznymi zagrywkami. Drużyna z Civitanovej w przeciwieństwie do rywali nie wypuściła prowadzenia z rąk i wygrała 25:21.

Porażka rozdrażniła siatkarzy Lorenzo Bernardiego. Podeszli do rywalizacji w drugim secie bardzo skoncentrowali, co szybko przełożyło się na wynik. Dzięki kilku dobrym serwisom Luciano De Cecco Perugia wyszła na prowadzenie 6:2. To zmusiło do reakcji trenera De Giorgiego. Przerwa, o którą poprosił szkoleniowiec przyniosła zamierzony efekt i już po chwili na tablicy wyników pojawił się remis 8:8. Po fragmencie bardzo wyrównanej gry końcówka należała do Cucine Lube. Świetne zagrywki Joandry Leala i atomowy atak Cwetana Sokołowa dały ekipie z Civitanovej zwycięstwo.

Postawiona pod ścianą Perugia zerwała się do walki w trzeciej odsłonie. Przez dłuższy czas podopieczni trenera Bernardiego prowadzili nawet siedmioma punktami (17:10, 18:11), lecz w końcowej fazie seta pozwolili rywalom doprowadzić do ogromnych emocji. Tym, który powiedział w tej partii ostatnie słowo był Leon. Kubańczyk z polskim paszportem w ostatniej akcji ustrzelił Sokołowa i przedłużył losy spotkania.

Cucine Lube prowadziło w czwartym secie już 14:10. Perugia nie zamierzała jednak łatwo odpuścić w walce o trofeum. W najlepszym możliwym momencie na wyżyny swoich umiejętności wspiął się Leon i to właśnie za sprawą serii jego kapitalnych zagrywek byliśmy świadkami tie-breaka.

Ostatnia partia to pokaz siatkówki na najwyższym światowym poziomie. Po niezwykle zaciętej walce lepsi okazali się siatkarze z Perugii, a ostatni punkt po ataku z drugiej linii zdobył nie kto inny, jak Wilfredo Leon.

Sir Safety Conad Perugia - Cucine Lube Civitanova 3:2 (21:25, 21:25, 26:24, 25:23, 15:13)

Sir Safety Conad Perugia: Wilfredo Leon, Aleksandar Atanasijević, Filippo Lanza, Fabio Ricci, Marko Podrascanin, Luciano De Cecco, Massimo Colaci (L) oraz Jonah Seif, Nicholas Hoag, Gianluca Galassi, Alessandro Piccinelli, Dore Della Lunga

Cucine Lube Civitanova: Cwetan Sokołow, Osmany Juantorena, Enrico Dimantini, Yoandry Leal, Robertlandy Simon, Bruno Rezende, Fabio Balaso (L) oraz Diego Cantagalli, Stijn D'Hulst, Jiri Kovar