Zmarł Lucjan Trela

Sporty walki
Zmarł Lucjan Trela
fot. PAP

W wieku 76 lat zmarł we wtorek w Stalowej Woli pięciokrotny mistrz Polski w boksie Lucjan Trela. Na igrzyskach olimpijskich w Meksyku w 1968 roku stoczył zacięty, ale przegrany pojedynek z późniejszym zawodowym mistrzem świata Amerykaninem George'em Foremanem. Była to jedyna walka Foremana w tym turnieju, której nie wygrał przed czasem.

Informację o śmierci Treli przekazał komentator boksu, ekspert Polsatu Sport Andrzej Kostyra.

Wiadomość potwierdził prezes Podkarpackiego Okręgowego Związku Bokserskiego Zbigniew Szmigiel.

 

Trela był mistrzem Polski w kategorii ciężkiej w latach 1966, 1967, 1968, 1970 i 1971. W reprezentacji kraju wystąpił 16 razy, odniósł dla niej 11 zwycięstw, poniósł 5 porażek.

 

Trela urodził się na Podkarpaciu, w miejscowości Turbia, a przez całą karierę był zawodnikiem Stali Stalowa Wola i Bieszczadów Rzeszów. W 1968 roku pojechał na igrzyska olimpijskie w Meksyku, gdzie stoczył wspominaną walkę z Foremanem. Niestety było to na samym początku turnieju, w eliminacjach. Starcie było bardzo wyrównane, ale sędziowie orzekli zwycięstwo Amerykanina 4:1. 

 

"Mały wielki pięściarz" startował także na mistrzostwach Europy w Rzymie (1967) i w Belgradzie (1973). W obu tych turniejach osiągnął ćwierćfinał. 

 

Trela walecznością nadrabiał bardzo skromne jak na wagę ciężką warunki fizyczne. Miał 172 centymetry wzrostu. W ringu pokazywał jednak cechy wojownika, o których w swoim wpisie na Twitterze wspomniał prezes PZPN Zbigniew Boniek.

W całej karierze Trela stoczył 275 walk. 220 z nich wygrał, 11 zremisował, przegrał 44 razy.

 

Po zakończeniu bokserskiej kariery został trenerem pięściarzy w Stalowej Woli. Ostatnio miał jednak poważne problemy zdrowotne, musiał z rzadka wychodził z domu, a przed świętami Bożego Narodzenia trafił do szpitala. Choć jeszcze kilka dni temu Trela zapowiadał, że niebawem wróci do domu.. to starcie niestety też przegrał.

 

Odszedł jeden z ostatnich przedstawicieli wspaniałej generacji polskich pięściarzy.

PAP, WŁ
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie