Puchar Europy: Porażka koszykarek Wisły. Półfinał wymyka się z rąk

Koszykarki Wisły CanPack Kraków przegrały z u siebie z Cukurovą Basketbol Mersin 73:93 (21:20, 21:21, 15:25, 16:27) w pierwszym spotkaniu 1/4 finału play off Pucharu Europy. Rewanż za tydzień w Turcji. Awans wywalczy zespół z lepszym bilansem w dwumeczu.

Wisła zagrała po raz pierwszy pod kierunkiem Wojciecha Eljasza-Radzikowskiego, który w poniedziałek zastąpił Krzysztofa Szewczyka. Z poprzednim szkoleniowcem umowę rozwiązano za porozumieniem stron. W trenerskim debiucie Eljasz-Radzikowski musiał poprowadzić drużynę przeciwko niezwykle wymagającemu rywalowi. Cukurova to lider tureckiej ekstraklasy i jeden z głównych kandydatów do triumfu w Pucharze Europy. Dodatkowo wiślaczki musiały radzić sobie bez kapitan zespołu – Magdaleny Ziętary, która doznała kontuzji.

Pierwsza kwarta miała wyrównany przebieg, a jej wygranie zapewniła krakowiankom Maria Conde, która 18 sekund przed końcem trafiła za trzy punkty. Na przerwę miejscowe schodziły prowadząc 42:41 dzięki celnemu rzutowi Leonor Rodriguez, oddanemu równo z syreną.

W drugiej połowie ekipa z Turcji zaczęła agresywniej bronić, przejęła inicjatywę i dzięki temu wypracowała sobie kilkupunktową przewagę, którą w ostatniej kwarcie systematycznie powiększała, głównie dzięki rzutom zza łuku. Wiślaczki pozwoliły rywalkom na trafienie 14 prób za trzy punkty. Same miały udane tylko trzy takie rzuty na 17 prób.

"Myślę, że zagraliśmy fajnie do przerwy, chyba nikt się nie spodziewał, że będzie to tak dobrze wyglądać. Do połowy trzeciej kwarty byliśmy w meczu, natomiast z każdą minutą dystans do rywalek się zwiększał, a w czwartej kwarcie rywalki nas dobiły. Moje zawodniczki nie były w stanie powstrzymać Aliny Jagupowej i zdobyła ona aż 30 punktów" – powiedział Eljasz-Radzikowski, który dostał zapewnienie, że będzie prowadził zespół Wisły do końca sezonu.

Wisła CanPack Kraków - Cukurova Basketbol Mersin 73:93 (21:20, 21:21, 15:25, 16:27).

Wisła CanPack Kraków: Leonor Rodriguez 21, Maria Conde 12, Jordin Canada 11, Mercedes Russell 7, Sofija Aleksandravicius 6, Justyna Żurowska-Cegielska 5, Maria Araujo 5, Anna Jakubiuk 4, Bozica Mujovic 2.

Najwięcej punktów dla Cukurova Basketbol Mersin: Alina Jagupowa 30, Chelsea Gray 16, Kelsey Bone 11, Kim Mestdagh 11.