Syn Bjoergen wkracza do świata biegów narciarskich

Zimowe
Syn Bjoergen wkracza do świata biegów narciarskich
fot. PAP

24 lutego rozegrany zostanie memoriał tragicznie zmarłej biegaczki Vibeke Skofterud. Na liście startowej znalazło się nazwisko Bjoergen, lecz nie jest to legendarna biegaczka Marit, lecz jej syn Marius, który wystartuje w klasie trzylatków na 500 metrów.

Zawody organizowane przez klub macierzysty Skofterud Slitu IL w Edisberg składają się z głównego biegu na 20 kilometrów techniką klasyczną oraz biegów na krótszych dystansach w różnych kategoriach wiekowych.

 

Marit Bjoergen, która jest członkiem zarządu fundacji pamięci Skofetrud, powiedziała: „obecność na tych zawodach jest dla mnie oczywista, lecz niestety nie mogę wystartować, ponieważ pod koniec marca urodzę drugie dziecko. Honoru rodziny i nazwiska będzie bronił za to mój syn, który ma już trzy lata i dwa miesiące, całkiem dobrze radzi sobie na swoich małych nartach i lubi na nich biegać”.

 

Vibeke Skofterud, mistrzyni olimpijska w sztafecie w Vancouver (2010) i była rywalka Justyny Kowalczyk zginęła 29 lipca w wypadku skutera wodnego podczas wakacji w Arendal. Miała 38 lat.

 

W mistrzostwach świata zdobyła cztery medale w tej konkurencji - dwa złote, srebrny i brązowy. W 2012 roku wygrała szwedzki 90-kilometrowy Bieg Wazów. W styczniu 2014 roku zakończyła karierę reprezentacyjną i zajęła się maratonami narciarskimi w norweskim zespole zawodowym Team Santander.

 

Karierę zakończyła definitywnie w sierpniu 2015 roku. W październiku członkiem tego zespołu na jej miejsce została Justyna Kowalczyk.

 

Bjoergen zdobyła 15 medali olimpijskich w tym osiem złotych, cztery srebrne i trzy brązowe. W mistrzostwach świata stała na podium 26 razy, w tym 18 na najwyższym. Cztery razy wygrała Puchar Świata w punktacji generalnej i odniosła 114 zwycięstw indywidualnych. Karierę zakończyła po zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu (2018).

mt, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie