Rajd Szwecji: Tanak prowadzi, Pieniążek daleko

Moto
Rajd Szwecji: Tanak prowadzi, Pieniążek daleko
fot. PAP/EPA

Estończyk Ott Tanak (Toyota Yaris WRC) wygrał trzy z ośmiu rozegranych w sobotę odcinków specjalnych i prowadzi w Rajdzie Szwecji, drugiej rundzie samochodowych mistrzostw świata.

Drugie miejsce, ze stratą 54,5 s, zajmują ex aequo Norweg Andreas Mikkelsen (Hyundai I20 WRC) i Fin Esapekka Lappi (Citroen C3 WRC).

 

Tanak był najszybszy na trzech OS-ach, w tym na przedostatnim superoesie na torze kłusaków w Karlstad. Jego nawierzchnia była pokryta błotem i śnieżną breją i zupełnie nie przypominała trasy rajdu zimowego. W takich warunkach Tanak był szybszy od Lappiego o 0,6 s i o jedną sekundę od broniącego tytułu Francuza Sebastiena Ogiera (Citroen C3 WRC).

 

"Mieliśmy dobry dzień, nie popełniliśmy większych błędów, mamy przed ostatnim etapem przewagę. Jutro musimy pojechać bardzo mądrze, nie ryzykować, aby nie stracić prowadzenia" - powiedział Tanak na mecie etapu.

 

Ogier, który w piątek wpadł w śnieżną bandę i nie mógł z niej wyjechać, stracił już szansę walki o zwycięstwo. Francuz w sobotę także wygrał trzy próby sportowe, ale piątkowa "przygoda" sprawiła, że plasuje się obecnie na 33. pozycji, ze stratą prawie 24 minut do lidera.

 

W Szwecji jedzie dziewięciokrotny mistrz świata Sebastien Loeb, który na starty w wybranych rajdach sezonu 2019 podpisał kontrakt z ekipą Hyundaia. Francuz jest siódmy, tracąc do prowadzącego 1.38,1.

 

Nie udał się start dwukrotnego mistrza świata Marcusa Groenholma, który jedzie Toyotą Yaris WRC. Fin w piątek, podobnie jak wielu innych kierowców, wypadł z drogi, wylądował w zaspie śnieżnej, z której nie był w stanie wyjechać. Na trasę wrócił w ramach tzw. Rally 2, jedzie treningowo, przed niedzielnymi odcinkami kończącymi rywalizację jest na odległej 40. pozycji ze stratą ponad 41 minut.

 

Prowadzący po piątkowym etapie Fin Teemu Suninen (Ford Fiesta WRC) w sobotę miał wypadek. Wypadł z trasy, uderzył w drzewo i rozbił samochód. Załodze nic się nie stało, ale uszkodzona klatka bezpieczeństwa wyeliminowała ją z dalszej jazdy.

 

W rajdzie nadal jedzie jedyna polska załoga. Łukasz Pieniążek z pilotem Kamilem Hellerem (Ford Fiesta R5), rywalizujący w WRC2, w piątek też mieli kłopoty spowodowane śniegiem, w sobotę przejechali wszystkie OS-y, ale po karze za skorzystanie z systemu Rally 2 zamykają stawkę fabrycznych duetów w autach klasy R5.

 

W niedzielę w programie są trzy odcinki specjalne. Rywalizację rozpocznie dwukrotny przejazd Likenas (21,2 km), a zakończy się ona na próbie Torsby (8,9 km). Start pierwszej załogi o godz. 7.50.

 

Wyniki (po 16 z 19 odcinków specjalnych):
  
   1. Ott Tanak (Estonia/Toyota Yaris WRC)         2:19:31,7
   2. Andreas Mikkelsen (Norwegia/Hyundai I20 WRC)
   . Esapekka Lappi (Finlandia/Citroen C3 WRC)   obaj strata 54,5
   4. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai I20 WRC)         56,8
   5. Elfyn Evans (W. Brytania/Ford Fiesta WRC)        1.08,7
   6. Kris Meeke (W. Brytania/Toyota Yaris WRC)        1.36,5
  ...
  50. Łukasz Pieniążek (Polska/Ford Fiesta R5)       1:02.57,2
MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze