Według miasta intensywne rozmowy z Brańskim trwały od dwóch tygodni i zakończyły się "uzgodnieniami, co do kierunku dalszych działań". Jak podano w komunikacie, potwierdzeniem tego jest decyzja Brańskiego o szybkim udzieleniu spółce pożyczki w kwocie 200 tys. zł, która pozwoli na wstępne uregulowanie jej najpilniejszych zobowiązań wobec piłkarzy, kadry trenerskiej, ZUS i Urzędu Skarbowego.

 

Dzięki temu Stomil będzie mógł złożyć wniosek do magistratu o dotację w konkursie na promocję miasta poprzez sport i w efekcie uzyskać kolejne 400 tys. zł. Wcześniej - z powodu zobowiązań publiczno-prawnych - spółka nie spełniała wymogów przetargu ogłoszonego przez ratusz i nie mogła złożyć swojej oferty.

 

- Uszczegóławianie umowy inwestycyjnej z panem Michałem Brańskim potrwa około ośmiu tygodni i jest to czas niezbędny do jej profesjonalnego przygotowania - zaznaczono w komunikacie.

 

Miasto zapowiedziało również, że w uzgodnieniu z przyszłym inwestorem i firmą Beesfund, reprezentowaną przez Arkadiusza Regieca, w najbliższym czasie ruszy akcja sprzedaży biletów, karnetów i gadżetów klubowych, co "również wpłynie na doraźną poprawę sytuacji spółki".

 

Jednocześnie miasto rozważa przeprowadzenie dodatkowej emisji akcji poprzez platformę Beesfund i pozyskanie dodatkowych środków od drobnych inwestorów, ale "uzależnia to od uzgodnień z inwestorem, albowiem strategiczny inwestor jest gwarantem sukcesu działań naprawczych".

 

- Jesteśmy przekonani, że podjęta decyzja o wyborze partnera i dotychczasowy przebieg rozmów, a także podjęte działania restrukturyzacyjne gwarantują, że sytuacja ekonomiczna spółki ulegnie w niedługim czasie radykalnej poprawie - zapewnił olsztyński magistrat.

 

Do podjęcia działań zmierzających do zbycia akcji i pozyskania inwestora dla Stomilu Olsztyn S.A. upoważniła prezydenta Grzymowicza przed miesiącem rada miejska. Jak wynikało z ujawnionych wówczas informacji, zobowiązania spółki wynoszą ok. 4 mln zł. Z klubu od zakończenia rundy jesiennej odeszło 12 piłkarzy, a w ostatni piątek prezes Stomilu Maciej Radkiewicz poinformował, że składa rezygnację ze skutkiem natychmiastowym.

 

Zaniepokojenie sytuacją Stomilu Olsztyn wyraziła pod koniec stycznia Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN. W jej ocenie, przedstawione przez klub sprawozdania finansowe i informacje "wskazują, iż bez niezwłocznego wsparcia finansowego od właściciela, sponsora lub nowego inwestora nie ma szans na poprawę kondycji finansowej klubu i istnieje poważne ryzyko, że klub nie będzie dysponował środkami na dokończenie udziału w rozgrywkach". Dlatego komisja zwróciła się do Stomilu o bezzwłoczne przedstawienie programu naprawczego.

 

Swój pierwszy mecz ligowy w 2019 r. piłkarze Stomilu mają rozegrać u siebie już w najbliższą sobotę z GKS Tychy. Olsztynianie zajmują obecnie 16. miejsce w tabeli.

 

WYNIKI I TABELA FORTUNA 1 LIGI