Liga Mistrzyń: Wyjazdowe zwycięstwo Grot Budowlanych Łódź

Siatkarki Grot Budowlanych Łódź wygrały na wyjeździe z mistrzem Białorusi Minczanką Mińsk 3:1 (25:19, 25:19, 18:25, 25:21) w meczu szóstej kolejki grupy C Ligi Mistrzyń.

W fazie grupowej siatkarki Budowlanych zdobyły 11 punktów, odnosząc cztery zwycięstwa i ponosząc dwie porażki. Łodzianki zajęły drugie miejsce w tabeli, ale nie zdołały awansować do ćwierćfinałów.

Wychodząc na parkiet w mińskim Pałacu Sportu siatkarki z Łodzi znały wynik meczu w Stambule, gdzie miejscowy Eczacibasi pokonał Dynamo Kazań 3:0. Ten rezultat oznaczał, że Budowlani do znalezienia się w gronie trzech zespołów, które awansują do play-off z drugich miejsc, potrzebowały wygranej bez straty seta.

Po dwóch pierwszych partiach wydawało się, że to zadanie przyjezdne zrealizują bez większych problemów. W obu podopieczne Błażeja Krzyształowicza bezpieczną przewagę wypracowywały po 15 punkcie. W otwierającej odsłonie po dwóch atakach Jovany Brakocevic prowadziły 20:17. Serbska atakująca doprowadziła też do piłki setowej, a pierwszą część meczu zakończyła Oliwia Urban, zastępująca w "szóstce" kontuzjowaną Agatę Babicz.

W drugim secie po atakach Urban i Anny Bączyńskiej drużyna gości prowadziła 20:16, a po zatrzymaniu na siatce Bogdany Anisowej – 23:17. Dwie ostatnie piłki zepsuły zaś gospodynie.

Do pełni szczęścia łodzianki potrzebowały zwycięstwa w trzecim secie, ale jak się okazało mistrzynie Białorusi nie zamierzały ułatwiać im zadania. Dość niespodziewanie role się odwróciły – zawodniczki Budowlanych miały duże problemy z przyjęciem zagrywki Darii Waładzko, do tego w ich grze mnożyły się błędy. Po bloku na Brakocevic, Minczanka wygrywała 18:12, a po autowym ataku Bączyńskiej – 23:15. Blok na 23-letniej przyjmującej zakończył zaś seta, który może zadecydować o tym, czy Budowlani znajdą się w "ósemce" lub poza nią.

Lepiej łódzki zespół spisywał się w czwartej odsłonie. Prowadził w nim 12:8 i 16:12 po ataku Jaroslavy Pencowej. Bezpieczną przewagę podopieczne Krzyształowicza utrzymały już do końca spotkania.

Minczanka Mińsk – Grot Budowlani Łódź 1:3 (19:25, 19:25, 25:18, 21:25)

Minczanka: Aksana Kawalczuk, Nadzieja Stoliar, Bogdana Anisowa, Katsiaryna Sakolczyk, Daria Waładzko, Anastazja Szasz – Wiktoria Hanijewa (libero) oraz Alena Fiedarynczyk, Wera Salikowa.
Grot Budowlani: Femke Stoltenborg, Oliwia Urban, Jovana Brakocevic, Małgorzata Śmieszek, Jaroslava Pencova, Anna Bączyńska – Maria Stenzel (libero).