Kluczem do wywalczenia pierwszego od 1967 r. awansu do MŚ była wyjazdowa wygrana z Chorwacją 77:69, a sukces przypieczętowało poniedziałkowe zwycięstwo nad Holandią w Ergo Arenie 85:76. Biało-czerwoni kwalifikacje zakończyli na trzecim miejscu w gr. J z identycznym bilansem jak drudzy Włosi (8-3), którzy mieli jednak lepszy bilans bezpośrednich meczów. Liderem grupy bezapelacyjnie była Litwa z bilansem 11-1.

 

Najskuteczniejszym koszykarzem - średnia 14,7 pkt - był naturalizowany Amerykanin A. J. Slaughter, a zaraz za nim Maciej Lampe (14,4) występujący na co dzień w chińskim klubie Jilin Northeast Tigers. 34-latek urodzony w Łodzi, w przeszłości gracz NBA i klubów Euroligi, miał także najwięcej w drużynie zbiórek - średnio 7,2.

 

Liderem reprezentacji w liczbie asyst był najbardziej doświadczony, 35-letni Łukasz Koszarek - średnio 4,9 w meczu. W sumie w 183 występach w reprezentacji zdobył 1148 punktów. Co najmniej 100 meczów w koszulce z orzełkiem na piersi mają w zespole: kapitan Adam Waczyński (126 i 1098 pkt), Adam Hrycaniuk (107 i 543 pkt) oraz najmłodszy w tym gronie, 25-letni Matuesz Ponitka (100 i 964 pkt).

Reprezentanci Polski, którzy wywalczyli awans (imię i nazwisko, klub, wiek, wzrost, 
   liczba meczów w eliminacjach oraz punkty i zbiórki - średnie):
   
   rozgrywający:
   A.J. Slaughter, Asvel Lyon-Villeurbanne           31 lat, 191 cm,  6, 14,7, 1,8
   Łukasz Koszarek, Stelmet Enea BC Zielona Góra     35 lat, 187 cm, 10,  6,6, 1,9 
   Kamil Łączyński, Anwil Włocławek                  29 lat, 183 cm,  9,  2,6, 1,3
   Łukasz Kolenda, Trefl Sopot                       19 lat, 191 cm,  1,  2,0, 0
   
   rzucający:
   Karol Gruszecki, Polski Cukier Toruń              29 lat,  196 cm, 12,  6,0, 1,3
   Mateusz Ponitka, Lokomotiw Kubań Krasnodar        25 lat,  197 cm, 12, 13,4, 4,7
   Przemysław Zamojski, Stelmet Enea BC Zielona Góra 32 lata, 193 cm,  4,  3,3, 2,0
   Marcel Ponitka, Arka Gdynia                       21 lat,  192 cm,  4,  3,5, 0,8 
   Filip Matczak, Legia Warszawa                     25 lat,  187 cm,  1,  0,   1,0
   
   niscy skrzydłowi:
   Michał Sokołowski, Stelmet Enea BC Zielona Góra   26 lat, 196 cm, 12,  7,0, 2,7 
   Adam Waczyński, Unicaja Malaga                    29 lat, 199 cm,  8, 13,5, 2,5 
   Michał Nowakowski, BM Slam Stal Ostrów Wlkp.      30 lat, 202 cm,  1,  0,   1,0
   
   silni skrzydłowi:
   Aaron Cel, Polski Cukier Toruń                    31 lat,  203 cm, 12, 5,8, 3,5 
   Tomasz Gielo, Iberostar Teneryfa                  26 lat,  205 cm,  8, 5,9, 2,1
   Dariusz Wyka, Arka Gdynia                         27 lat,  209 cm,  2, 1,5, 1,0
   Damian Kulig, Polski Cukier Toruń                 31 lat,  205 cm,  2, 6,0, 6,0 
   Mikołaj Witliński, Arka Gdynia                    23 lata, 207 cm,  1,   0, 1,0 
   
   środkowi:
   Adam Hrycaniuk, Stelmet Enea BC Zielona Góra      34 lata, 206 cm, 10,  4,9, 3,1
   Maciej Lampe, Jilin Northeast Tigers              34 lata, 211 cm,  5, 14,4, 7,2
   Krzysztof Sulima, Polski Cukier Toruń             29 lat,  201 cm,  5,  3,8, 1,2 
   Jakub Wojciechowski, Anwil Włocławek              29 lat,  214 cm,  3,  8,3, 3,7
   Przemysław Karnowski, Polski Cukier Toruń         25 lat,  216 cm,  4,  6,5, 3,8
   Dominik Olejniczak, Ole Miss Rebels               22 lata, 207 cm,  2,  2,0, 1,5 
   
   Wyniki w eliminacjach MŚ:
   
   1. etap
   Polska - Węgry 70:60 
   Litwa - Polska 75:55 
   Polska - Kosowo 90:62 
   Węgry - Polska 64:57 
   Polska - Litwa 61:79 
   Kosowo - Polska 70:103 
   
   2. etap
   Włochy - Polska 101:82 
   Polska - Chorwacja 79:74 
   Holandia - Polska 78:105 
   Polska - Włochy 94:78
   Chorwacja - Polska 69:77
   POlska - Holandia 85:76