Porażka siatkarek Chemika Police na pożegnanie z LM

Siatkarki Chemika Police w ostatnim meczu grupy E Ligi Mistrzyń przegrały w Moskwie z Dynamem 1:3. Mistrzynie Polski zakończyły rozgrywki na ostatnim miejscu z jednym wygranym meczem i zaledwie trzema punktami na koncie.

Siatkarki Chemika Police porażką zakończyły swój najsłabszy start w Lidze Mistrzyń. W 2017 r. zakończyły rywalizację grupową z dziewięcioma punktami, a w pozostałych startach od 2015 gromadziły dwucyfrową liczbę punktów w rywalizacji grupowej. Najlepiej zaprezentowały się w debiutanckim sezonie 2014/15, gdy z 13 punktami wygrały grupę wyprzedzając Dynamo Kazań, Agel Prościejów i Rabitę Baku. Potem w rozegranym w Szczecinie Final Four zajęły czwarte miejsce.

Tym razem przebudowana i odmłodzona drużyna Chemika była tłem dla reszty zespołów w grupie E. Jedyne zwycięstwo podopieczne Marcello Abbondanzy osiągnęły przed tygodniem wygrywając z CSM Bukareszt 3:2. Na własnym parkiecie policzanki jedyny punkt zrobyły przegrywając w styczniu w szczecińskiej Netto Arenie z Dynamem Moskwa 2:3.

Właśnie zespół Dynama był ostatnim rywalem Chemika w tegorocznych rozgrywkach. W stolicy Rosji miejscowe walczyły o komplet punktów, który pozwoliłby im liczyć na awans do fazy pucharowej z drugiego miejsca (awansują trzy najlepsze zespoły z pięciu grup).

W porównaniu do meczu w Szczecinie, tym razem grą Dynama kierowała Maja Ognjenovic. Była rozgrywająca Chemika w styczniu była chora i jej obowiązki musiała przejąć Maria Babiszyna. Grała poprawnie, ale to Ognjenovic jest uznawana za gwiazdę moskiewskiej ekipy. Absolutną liderką jest jednak Natalia Gonczarowa, która ponownie była najlepiej punktującą siatkarką Dynama. Łącznie zdobyła 30 "oczek" notując doskonałą, 52-procentową skuteczność w ataku.

Trener Chemika Marcello Abbondanza tym razem w wyjściowej szóstce w ataku wystawił doświadczoną Sanję Gammę. Zawiódł się na tym wyborze. Chorwatka skończyła ledwie dwie akcje i po pierwszej partii powędrowała do kwadratu rezerwowych, a jej miejsce zajęła Martyna Łukasik. W efekcie młoda Polka okazała się najlepiej punktującą zawodniczką swego zespołu zdobywając ich łącznie 13.

Pierwsze dwie partie gospodynie wygrały pewnie i gdy w trzeciej prowadziły już 5:1 wydawało się, że mecz zakończy się zwycięstwem Dynama bez straty seta. Miejscowe zgubiła zbyt duża pewność siebie. Po serii błędów, zakończonej autowym atakiem Gonczarowej, Chemik objął prowadzenie 11:10. Najlepszą partię rozegrała Sladjana Mirkovic, a w ataku brylowała – zwłaszcza w końcówce – Łukasik i chemiczki zdobyły kontaktowego seta.

Jeszcze do połowy czwartego seta trwala zacięta rywalizacja. Chemik nawet prowadził w nim 14:11, ale od stanu 15:15 gospodynie przejęły inicjatywę i zdobyły komplet punktów.

Policzanki zdobyły w tegorocznej edycji LM ledwie trzy punkty i zajęły ostatnie miejsce w grupie E. Dynamo, po zwycięstwie z Chemikiem, z 13 pkt zakończyły rywalizację grupową na 2 miejscu. Najlepszym zespołem grupy zostało Fenerbahce Stambuł, które w ostatniej kolejce pokonując CSM Bukareszt 3:1 zdobyło łącznie 16 pkt.

Dynamo Moskwa – Chemik Police 3:1 (25:20, 25:17, 22:25, 25:21)

Dynamo: Jekatarina Jefimowa, Maja Ognjenovic, Helena Havelkova, Irina Fietisowa, Natalia Gonczarowa, Yana Sherban – Daria Tałyszewa (libero) oraz Jekatarina Rajewska (libero), Jekatarina Lubuszkina.
Chemik: Martyna Grajber, Chaika Ogbogu, Sanja Gamma, Natalia Mędrzyk, Iga Chojnacka, Sladjana Mirkovic – Aleksandra Krzos (libero) oraz Bianka Busa, Marlena Pleśnierowicz, Martyna Łukasik, Agnieszka Bednarek.