Liga Mistrzów: Awans Trefla i PGE Skry. Zmarnowana szansa ZAKSY

Za nami faza grupowa Ligi Mistrzów siatkarzy. Do ostatniej kolejki czekaliśmy na decydujący rozstrzygnięcia, w których dwie polskie ekipy walczyły o awans do fazy pucharowej. Jedynie Trefl Gdańsk mógł być spokojny o promocję do ćwierćfinału tych elitarnych rozgrywek. Zarówno PGE Skra Bełchatów oraz ZAKSA Kędzierzyn-Koźle musiały rywalizować o to do samego końca. Ostatecznie cieszyć się mogą podopieczni ci pierwsi.

Gdańszczanie w ostatniej serii gier mierzyli się na wyjeździe z Noliko Maaseik i będąc już pewnym awansu, pokonali belgijski klub bez straty seta. W każdej partii podopieczni Andrei Anastasiego kontrolowali przebieg wydarzeń.

W tej samej grupie o wiele ciekawiej było w rywalizacji PGE Skry Bełchatów z Berlin Recycling Volleys. Gospodarze musieli wygrać, jeżeli chcieli liczyć się w walce o awans. Ich scenariusz został zrealizowany w stu procentach, ponieważ mistrzowie Polski, mimo braków kadrowych, ograli Niemców 3:0. Ostatecznie w grupie D na dwóch pierwszych lokatach uplasowały się dwa polskie zespoły, ale... bełchatowianie nie mogli być jeszcze pewni awansu, czekając na rezultaty z innych parkietów, m.in. z Włoch.

A na Półwyspie Apenińskim swój mecz do rozegrania miała ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, która wygrywając za trzy punkty z wielką Cucine Lube Civitanovą mogła wyeliminować z dalszych gier właśnie PGE Skrę. Przez pierwsze dwa sety i połowę trzeciego wszystko układało kapitalnie dla ekipy Andrei Gardniego. Wicemistrzowie kraju w pewnym stylu objęli prowadzenie 2:0 i wydawało się, że pójdą za ciosem także w kolejnej partii, w której mieli kilka piłek meczowych. Kędzierzynianie nie potrafili przypieczętować triumfu, przegrywając na przewagi. Tym samym Osmany Juantorena i spółka wyciągnęli rękę w kierunku bełchatowskiej drużyny, która dbając o swoje interesy musiała kibicować Włochom.

Zespół dowodzony przez Ferdinando De Griogiego złapał wiatr w żagle i mocno skomplikował sytuację ZAKSY. W czwartym secie także lepsi okazali się gospodarze, którzy doprowadzili do tiebreaka. W nim pełną kontrolę mieli przedstawiciele włoskiej Serie A, którzy ostatecznie wygrali cały mecz 3:2 i zakończyli zmagania w fazie grupowej z kompletem zwycięstw. ZAKSA skończyła na drugim miejscu, ale bilans dziesięciu punktów, trzech wygranych i trzech porażek okazał się gorszy od innych drużyn zainteresowanych awansem, m.in. PGE Skry, toteż lidera PlusLigi nie zobaczymy w fazie pucharowej Champions League.

W ćwierćfinale Ligi Mistrzów ujrzymy zatem Zenit Kazań, Lube Civitanova, Zenit St. Petersburg, Chaumont, Terfl Gdańsk, PGE Skrę Bełchatów, Sir Safety Perugia oraz Dinamo Moskwa.

Noliko Maaseik - Trefl Gdańsk 0:3 (20:25,21:25,21:25)

PGE Skra Bełchatów - Berlin Recycling Volleys 3:0 (27:25,25:23,31:29)

Cucine Lube Civitanova - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:2 (20:25,22:25,34:32,25:21,15:12)