MŚ Seefeld 2019: Najlepszy w historii start Polaków w kombinacji norweskiej

Szczepan Kupczak zajął 18. miejsce w kombinacji norweskiej w mistrzostwach świata w austriackim Seefeld. Wygrał Norweg Jarl Magnus Riiber, który wyprzedził o 1,4 s Austriaka Bernharda Grubera. Trzeci był Japończyk Akito Watabe - strata 4,6 do zwycięzcy. W czołowej trzydziestce uplasowało się trzech Polaków. Adam Cieślar zajął 22. miejsce, a Paweł Słowiok był 29. Dla tej trójki to najlepsze wyniki indywidualne w mistrzostwach świata. Na 51. pozycji rywalizację ukończył Paweł Twardosz.

Riiber prowadził już po skokach, a Kupczak zajmował wówczas czwarte miejsce.

Polak, który skoczył 104,5 m, miał jednak 32. wynik biegu i stracił na mecie do Norwega 1.27,8. Cieślar przybiegł ze stratą 2.06,9 do zwycięzcy, Słowiok - 2.37,8, a Twardosz - 5.52,6.

Osiemnasta lokata Kupczaka to najlepszy wynik Polaka w imprezie tej rangi od 34 lat.

Zawodnicy skakali na obiekcie HS 109, a w drugiej części rywalizacji biegli na 10 kilometrów.

Sensacją jest słabsza postawa Niemców - w pierwszej siódemce nie było żadnego z reprezentantów tego kraju. Najlepszy z nich, broniący tytułu sprzed dwóch lat z Lahti Johannes Rydzek, zajął ósme miejsce.

Czołowi niemieccy zawodnicy mieli duże straty po rywalizacji na skoczni i mimo pościgu w biegu nie zdołali osiągnąć dobrych wyników.

Dla Riibera, który już zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, to pierwszy złoty medal MŚ.

Kilka dni wcześniej, gdy zawodnicy skakali na skoczni HS 130 (na Bergisel w Innsbrucku), zajął piąte miejsce, a przed biegiem był wówczas dopiero dziesiąty.

- Przede wszystkim wspaniały konkurs dla drużyny (trzech Norwegów było w pierwszej dziewiątce - PAP). Pierwsze złoto jest naprawdę wspaniałe, a po doświadczeniach i problemach na Bergisel jeszcze piękniejsze. Pokazuje, jak trudny jest ten sport - przyznał w czwartek szczęśliwy Riiber.