Kubacki: Trudno było być optymistą. Była złość

Zimowe
Kubacki: Trudno było być optymistą. Była złość
fot. PAP

Dawid Kubacki zdobył złoty medal mistrzostw świata na normalnej skoczni w Seefeld, choć po pierwszej serii zajmował dopiero 27. miejsce. Srebro wywalczył Kamil Stoch, po pierwszym skoku dopiero osiemnasty. - Trudno w takim momencie być przesadnym optymistą - przyznał mistrz.

W pierwszej serii Polacy nie mieli szczęścia do aury. Kamil Stoch przy silnych podmuchach w plecy osiągnął 91,5 m i był sklasyfikowany na 18. pozycji. Kubacki miał próbę na 93 m i był 27., a Stefan Hula osiągnął 88 m i plasował się na 29. miejscu. Do finału nie awansował tylko Piotr Żyła, zajmując 33. lokatę po lądowaniu na 90,5 m.

 

- Po pierwszej serii była złość. Wydawało mi się, że jest pozamiatane. Nie dość, że zajmowałem odległe miejsce, to jeszcze z dużą stratą punktową. Ciężko w takim momencie było być przesadnym optymistą. Nie miałem jednak czasu, żeby to rozpamiętywać. Trzeba było w ekspresowym tempie zbierać się na drugą serię. Więc ta złość tak naprawdę towarzyszyła mi krótko, bo musiałem się zająć kolejnym skokiem- przyznał Kubacki.

 

W drugiej próbie w bardzo dobrym stylu wylądował na 104,5 m, jak się później okazało, był to najdłuższy skok w konkursie.

 

- Cieszę się, że po takiej pierwszej serii do drugiego stoku podszedłem na chłodno. Po prostu iść oddać dobry skok i mieć satysfakcję chociaż z oddanego jednego dobrego skoku. Ostatecznie okazał się być skokiem na złoty medal - powiedział mistrz świata.

 

Mimo dobrego drugiego skoku na sukces nie liczył.

 

- Pomyślałem OK, jestem zadowolony, że oddałem dobry skok. Parę miejsc pewnie awansuję, ale wiele mi to nie da. Jednak praktycznie do samego końca nie wierzyłem w medal. Kiedy zostało jeszcze trzech zawodników myślałem, że fajnie by było, ale przecież mają dużą przewagę z pierwszej serii i mnie wyprzedzą. Później natomiast wszystko potoczyło się błyskawicznie. Najpierw się okazało, że ja mam medal, potem że Kamil też ma, a na koniec, że to złoty i srebrny. Wtedy już było mnóstwo emocji - zrelacjonował.

 

Kilka minut po Kubackim Stoch osiągnął 101,5 m i znajdował się tylko za kolegą z reprezentacji. Śnieg padał coraz bardziej intensywnie i zasypywał tory najazdowe. To powodowało, że prędkości uzyskiwane przez zawodników na progu nie rosły, przeciwnie, były coraz niższe. Wyprzedzić biało-czerwonych nikt już nie zdołał.

 

- Warunki sprawiedliwe nie były. Ja jednak cieszę się, że druga seria została przeprowadzona. To było rozsądne, bo przy dwóch skokach szczęście się wyrównuje i ma się dodatkową szansę, aby powalczyć - podkreślił Kubacki.

 

Piątkowy triumf to największy sukces w karierze blisko 29-letniego zawodnika.

 

- W takim momencie człowieka trochę odcina. To wszystko nie dociera pod kopułę. Musiała minąć chwila, zanim stało się to dla mnie rzeczywiste. To był najbardziej szalony konkurs, w jakim startowałem, ale w sumie to jestem znany z tego, że mam pamięć dobrą, ale krótką, więc może coś mi umknęło - stwierdził.

 

Przed mistrzostwami miał na koncie tylko jedno zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. W swoje umiejętności przez moment jednak nie wątpił.

 

- Zdobycie złotego medalu nie jest czymś, co przekraczało moje wyobrażenia. Przyjeżdżałem tu ze świadomością, że mogę o niego walczyć, że stać mnie na jego zdobycie. To nie było coś abstrakcyjnego. To mi da kolejnego kopa, bo długo i ciężko na to pracowałem. To jest potwierdzenie, że nie należy się poddawać - podsumował Kubacki.

PAP, WŁ

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze