MŚ Seefeld 2019: Bezkonkurencyjni Norwegowie wygrali sztafetę

Norwescy biegacze narciarscy - w składzie: Emil Iversen, Martin Johnsrud Sundby, Sjur Roethe i Johannes Hoesflot Klaebo - zdobyli złoty medal w sztafecie 4x10 km podczas mistrzostw świata w Seefeld. Drugie miejsce zajęli Rosjanie, a trzecie Francuzi.

Norwegowie i Rosjanie oderwali się od grupy pod koniec trzeciej zmiany. Na ostatnim odcinku obok Klaebo długo biegł Siergiej Ustiugow. Rosjanin tempo rywala przestał wytrzymywać, gdy do końca pozostawały niespełna cztery kilometry.

Ustiugow jeszcze ramię w ramię z Klaebo pokonał stromy podbieg, ale na jego szczycie zaczął zrezygnowany kiwać głową. Norweg wykorzystał jego słabość i błyskawicznie osiągnął przewagę. Do mety dotarł 38,8 s przed Rosjaninem.

O trzecie miejsce walkę na finiszu Richard Jouve stoczył z Perttu Hyvarinenem. Ostatecznie pokonał Fina o 1,8 s, a do zwycięzcy stracił 1.01,0 min.

Polacy nie startowali.

W rywalizacji biegaczy rozegrano w Seefeld już pięć z sześciu konkurencji. We wszystkich triumfowali Norwegowie. Klaebo był najlepszy w sprincie techniką dowolną oraz razem z Iversenem w sprincie drużynowym techniką klasyczną. Roethe wygrał bieg łączony na 30 km, a Sundby na 15 km techniką klasyczną.

Norwegowie w zmaganiach sztafet na MŚ są niepokonani od 2001 roku.

Na zakończenie mistrzostw w niedzielę odbędzie się rywalizacja techniką dowolną na królewskim 50-kilometrowym dystansie.

Wyniki sztafety 4x10 km mężczyzn:

1. Norwegia 1:42.32,1 (Emil Iversen, Martin Johnsrud Sundby, Sjur Roethe, Johannes Hoesflot Klaebo)
2. Rosja strata 38,8 s (Andriej Łarkow, Aleksander Biessmiertnych, Aleksander Bolszunow, Siergiej Ustiugow)
3. Francja 1.01,0 (Adrien Backscheider, Maurice Manificat, Clement Parisse, Richard Jouve)