Challenge Cup: Pewne zwycięstwo szczypiornistek Pogoni

Piłka ręczna

Piłkarki ręczne Pogoni Szczecin wygrały pierwszy mecz ćwierćfinałowy Pucharu Challenge ze szwedzkim Boden Handboll IF 28:22 (14:13). Rewanż zostanie rozegrany w niedzielę także w Boden. Szczecinianki oficjalnie były gospodarzem sobotniego spotkania. Kluby, by ograniczyć koszty uczestnictwa w rozgrywkach, umówiły się na dwumecz w Szwecji.

Boden Handboll IF w ubiegłym sezonie zajął piątą pozycję w Svensk Elithandboll, ale obecnie zajmuje ostatnie 12. miejsce i jest poważnie zagrożony bezpośrednim spadkiem. Pogoń przed tygodniem zapewniła sobie grę w finałowej szóstce PGNiG Superligi.

Wprawdzie już w drugiej minucie szczypiornistki Pogoni po kontrze Okrawii Płomińskiej prowadziły 2:1, jednak bohaterką pierwszych fragmentów meczu była Fernandez Robles. Hiszpańska bramkarka Boden obroniła kilka rzutów z rzędu i po ośmiu minutach jej drużyna prowadziła 5:2.

Wystarczyły dwie minuty skuteczniejszej gry w obronie polskiego zespołu, by Joanna Wołoszyk doprowadziła do remisu 5:5. Chwilę później po rzutach Darii Szynkaruk z prawego skrzydła i Agaty Cebuli z drugiej linii polski zespół prowadził 9:7, mimo że akurat w tym momencie grał w osłabieniu. Gdy na ławkę kar powędrowała jedna z piłkarek Boden, prowadzenie Pogoni powiększyła rzutem do pustej bramki szczecińska golkiperka Marta Wawrzynkowska.

Gdy na pięć minut przed przerwą szczecinianki prowadziły 14:10 wydawało się, że ostatecznie przejęły kontrolę nad meczem. Jednak wówczas przytrafił im się fragment chaotycznej gry z błędami w rozegraniu. Po skutecznych kontrach Johanny Hellgren i Hanny Hansson miejscowe zmniejszyły straty do jednej bramki.

Druga część meczu rozpoczęła się pięciominutową, obustronną, niemocą strzelecką, którą przerwała dopiero Agata Cebula podwyższając w 35 min. prowadzenie Pogoni na 15:13.

Dopiero w środkowej części drugiej połowy szczecinianki znalazły sposób na pokonywanie Robles i w 48. min prowadzenie Pogoni urosło do pięciu bramek (21:16). Szczególny udział w tym miały Płomińska i Jelena Agbaba, które na zmianę zdobywały bramki.

W końcówce meczu ciężar zdobywania goli dla polskiego zespołu wzięła na siebie Ivana Dezic i to m.in. dzięki jej skuteczności Pogoń przed rewanżem ma sześciobramkową zaliczkę i otwartą drogę do półfinału.

Zwycięzca tej pary zmierzy się o finał z lepszym zespołem dwumeczu pomiędzy Rincon Ferdinand Malaga (Hiszpania) i H.V. Quintus (Holandia).

Pogoń Szczecin – Boden Handboll IF 28:22 (14:13)

Najwięcej bramek: dla Pogoni - Oktawia Płomińska 8, Agata Cebula 5, Ivana Dezic 5, Jelena Agbaba 4; dla Boden - Emmy Nordmark 5, Andrea Johansson 4, Julie Soulard 4, Paulina Masna 3, Johanna Hellengren 3,