MŚ Seefeld 2019: Kolejny złoty medal Johaug

Norweżka Therese Johaug zdobyła w biegu na 30 km techniką dowolną złoty medal narciarskich mistrzostw świata w Seefeld. Drugą rodaczkę Ingvild Flugstad Oestberg wyprzedziła o 36,8 s. Trzecia Szwedka Frida Karlsson straciła 44 s. Polki nie startowały.

To trzeci triumf Johaug w Seefeld. Wcześniej najlepsza była w biegu łączonym na 15 km i na 10 km techniką klasyczną, a łącznie ma już dziesięć złotych medali MŚ.

30-letnia Norweżka do rywalizacji wróciła po dwuletniej dyskwalifikacji za doping. Była zdecydowaną faworytką sobotnich zmagań i szybko tę rolę potwierdziła. Rywalki jej tempo wytrzymały tylko przez niespełna pięć kilometrów.

Później Johaug systematycznie powiększała przewagę. Niezagrożona zmierzała do mety, a inne zawodniczki walczyły o pozostałe miejsca na podium. Przed 20. kilometrem zaatakowała Karlsson. Po kolejnych pięciu dogoniła ją jednak Oestberg i pokonała na ostatnich kilkuset metrach.

Zaledwie 19-letnia Szwedka w styczniu w Lahti zdobyła dwa złote medale mistrzostw świata juniorów, a w rywalizacji z seniorkami poszło jej niewiele gorzej. W Seefeld wywalczyła jeszcze srebro na 10 km i złoto z koleżankami w sztafecie. Norweżki bieg na 30 km wygrywają nieprzerwanie od 2011 roku. Ostatnią, która je pokonała była w 2009 roku w Libercu Justyna Kowalczyk.