MŚ Seefeld 2019: Polska czwarta w klasyfikacji medalowej

Złoto Dawida Kubackiego oraz srebro Kamila Stocha zdobyte w konkursach na skoczni normalnej dały Polsce czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej zakończonych w niedzielę mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Seefeld. Pierwsze miejsce zajęli Norwegowie, którzy z Austrii wywiozą aż 25 medali, w tym 13 złotych!

Norwescy narciarze po raz 11. z rzędu triumfowali w tabeli medalowej mistrzostw świata w konkurencjach klasycznych. W Seefeld zdobyli 13 złotych, pięć srebrnych i siedem brązowych krążków. Polska zajęła czwarte miejsce z jednym złotem i jednym srebrem.

Ostatni złoty medal mistrzostw i jednocześnie 13 złoty dla Norwegii, wywalczył w sobotę w biegu mężczyzn na 50 km Hans Christer Holund. Drugie miejsce zajął Rosjanin Aleksander Bolszunow, a trzecie - rodak zwycięzcy Sjur Roethe. Polacy nie startowali.

To największy sukces 30-letniego Norwega w karierze. Dotychczas mógł pochwalić się jedynie brązowym medalem olimpijskim z Pjongczangu w biegu łączonym na 30 km.

Holund pokonał dystans w czasie 1:49.59,3 i miał 27,8 s przewagi nad Bolszunowem, srebrnym medalistą koreańskich igrzysk na 50 km. Do ostatnich metrów o brąz walczyli Norwegowie Roethe i Martin Johnsrud Sundby. Ostatecznie ten pierwszy pokonał rodaka o 0,1 s.

Sobotni bieg był ostatnią konkurencją tegorocznych mistrzostw świata. Holund wywalczył dla swojej reprezentacji 13. złoto, co daje Skandynawom zdecydowane zwycięstwo w tabeli medalowej. Drugie miejsce zajęli w niej Niemcy z sześcioma tytułami mistrzowskimi.