PlusLiga: ZAKSA zawsze wygrywa 3:1! Lider zdobył twierdzę Zawiercie

Siatkarze Aluron Virtu Warty Zawiercie przegrali z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle 1:3 w spotkaniu 23. kolejki PlusLigi. Obie ekipy mierzyły się ze sobą wcześniej trzykrotnie w meczach ekstraklasy, do tego zagrały w tegorocznym półfinale Pucharu Polski – każdy z tych meczów skończył się zwycięstwem ZAKSY 3:1.

W premierowej partii, po początkowej przewadze kędzierzynian, inicjatywę przejęli gospodarze (10:8, 16:14). Przyjezdni odrobili straty (17:17), jednak o zwycięstwie Aluron Virtu Warty przesądziła seria czterech wygranych punktów (23:19) – dwa z nich to asy serwisowe Alexandre Ferreiry. Zagrywka była mocną bronią zawiercian w tej partii (4–0), którzy wygrali mimo dziesięciu błędów własnych. Seta zakończył efektowny atak Marcina Walińskiego (25:22).

Drugi set od początku toczył się pod dyktando siatkarzy ZAKSY. Goście uruchomili elementy, których zabrakło w poprzedniej partii – skuteczną zagrywkę i szczelny blok. Do tego doszła dobra gra na kontrach i mała ilość błędów własnych – ledwie dwa w całym secie. W efekcie kędzierzynianie punktowali trzy-, czteropunktowymi seriami i budowali przewagę (5:9, 10:16, 17:24). Łukasz Kaczmarek asem serwisowym wywalczył piłkę setową, a plasem ustalił wynik tej partii na 19:25.

Drużyna z Kędzierzyna-Koźla nadawała ton wydarzeniom na parkiecie również w kolejnej odsłonie, choć lepiej rozpoczęli ją gospodarze (8:5). Zawiercian znów pogrążyły błędy własne, popełnili ich aż jedenaście w całym secie. W końcówce seta mogli jeszcze nawiązać walkę z ZAKSĄ (18:20), ale mylili się w ataku i w polu zagrywki. Skuteczny atak Kaczmarka zakończył tę partię (21:25).

Set numer cztery nie zmienił biegu tego spotkania. Od stanu 10:10 kędzierzynianie zapisali na swym koncie pięć kolejnych punktów (10:15), a gospodarze znów nie potrafili uniknąć prostych błędów. Kolejna seria – tym razem trzech punktów – właściwie przesądziła o zwycięstwie ZAKSY (12:19). Zawiercianie nie byli już w stanie odpowiedzieć rywalom. Jednostronnego seta (16:25) i całe spotkanie zwieńczył skuteczny atak Rafała Szymury.

Najwięcej punktów: Mateusz Malinowski (20), Alexandre Ferreira (14), Marcin Waliński (14) – Aluron Virtu Warta; Łukasz Kaczmarek (24), Rafał Szymura (12) – ZAKSA. Gospodarze lepiej od rywali punktowali w ataku (52–50), zagrywką (9–3), nieco gorzej blokiem (5–7), miażdżąca była jednak dla nich statystyka błędów własnych, których popełnili o ponad dwadzieścia więcej od rywali (37–15!). Dzięki temu zwycięstwu ZAKSA umocniła się na czele tabeli PlusLigi. Siatkarze z Zawiercia, którzy przegrali po serii siedmiu zwycięstw we własnej hali,  nie mogą być jeszcze pewni awansu do czołowej szóstki. MVP: Łukasz Kaczmarek.

Aluron Virtu Warta Zawiercie – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (25:22, 19:25, 21:25, 16:25)

Aluron Virtu Warta: Alexandre Ferreira, Bartosz Gawryszewski, Marcin Kania, Mateusz Malinowski, Michał Masny, Marcin Waliński – Taichiro Koga (libero) oraz Grzegorz Bociek, Krzysztof Rejno, Kamil Semeniuk, Michał Żuk.
ZAKSA: Mateusz Bieniek, Łukasz Kaczmarek, Rafał Szymura, Aleksander Śliwka, Benjamin Toniutti, Łukasz Wiśniewski – Paweł Zatorski (libero) oraz Tomasz Kalembka, Brandon Koppers, James Shaw.

Terminarz i plan transmisji pozostałych meczów 23. kolejki PlusLigi:

2019-03-01: GKS Katowice – MKS Będzin 3:2 (25:20, 18:25, 25:15, 19:25, 15:6)
2019-03-02: Cerrad Czarni Radom – PGE Skra Bełchatów 2:3 (25:20, 25:21, 20:25, 21:25, 10:15)
2019-03-02: ONICO Warszawa – Trefl Gdańsk 3:0 (25:19, 25:17, 25:18)
2019-03-02: Asseco Resovia – Jastrzębski Węgiel 3:0 (25:21, 25:21, 25:17)
2019-03-03: Cuprum Lubin – Indykpol AZS Olsztyn (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).

Pauzuje: Chemik Bydgoszcz.