Świetny Stoch! Polak wiceliderem Raw Air

Zimowe
Świetny Stoch! Polak wiceliderem Raw Air
Fot. PAP

Kamil Stoch zajął drugie miejsce w kwalifikacjach do niedzielnego konkursu, na legendarnej skoczni Holmenkollen w Oslo. W piątkowy wieczór poszybował na odległość 130 metrów. Lepszy od Polaka był tylko Norweg Robert Johansson. Do konkursu zakwalifikowała się cała szóstka naszych skoczków. Zawody w Oslo rozpoczynają walkę w turnieju Raw Air. W sobotę konkurs drużynowy. Stoch jest już wiceliderem cyklu.

Kwalifikacje w konkursach startującego w Oslo cyklu Raw Air są zaliczane do klasyfikacji generalnej. Podobnie jak wyniki indywidualne w zawodach drużynowych, które w Raw Air są dwa. To jedyny taki przypadek w zimowej rywalizacji o Puchar Świata w skokach. Zarówno kwalifikacje, jak i "drużynówki" nie są oczywiście wliczane jednak do walki o Kryształową Kulę. 

 

Piątkowe zawody przebiegły sprawnie, choć obawiano się, że plany organizatorom może pokrzyżować wiatr. Wprawdzie nie było super spokojnie, ale podmuchy nie były na tyle silne, by zakłócić rywalizację. Jury musiało jednak regulować długość rozbiegu, bo wiatr wahał się od 0,1 m/s pod narty do nawet 1,3 m. 

 

Na starcie stanęło 74 zawodników, w tym sześciu Polaków - Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Jakub Wolny, Stefan Hula i Paweł Wąsek. Wszyscy zakwalifikowali się do sobotniej rywalizacji. 

 

Stoch uzyskał 130 metrów i notę 136,1 pkt. Ruszał z 13 belki (na początku była nawet 16). Wiało mu pod narty z prędkością 0,82 m/s, za co odjęto mu 8,1 pkt. Na progu uzyskał prędkość 88,5 km/h. Zwycięzca - Robert Johansson z Norwegii poleciał dwa metry dalej, jego nota to 140,6 pkt. Startował również z 13 belki, wiatr miał również pod narty, ale słabszy 0,58 m/s, za co odjęto mu 5,7 pkt. Na progu był szybszy od Polaka - 89,4 km/h. 

 

W sobotę konkurs drużynowy, który będzie setnym w historii PŚ (piszemy o tym TUTAJ). Polskę będą w nim reprezentować: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła i Jakub Wolny. Trener Stefan Horngacher zdecydował się postawić na zawodników, którzy najlepiej prezentowali się w kwalifikacjach. Wolny był dziewiąty, Kubacki 19., a Żyła 23. Początek zawodów o godzinie 14.30

 

W niedzielę rywalizacja indywidualna. Kolejne konkursy zaliczane do Raw Air odbędą się w Lillehammer (wtorek 12.03), Trondheim (czwartek, 14 marca)  oraz na mamucie w Vikersund (sobota 16.03 drużynowe, niedziela 17.03 indywidualne).

 

Potem już tylko wielki finał sezonu w Planicy (21-24 marca), gdzie mamy w końcu dowiedzieć się, czy Stefan Horngacher odchodzi do Niemiec, czy jednak zostaje w Polsce. 

B, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze