PŚ w skokach: W sobotę w Oslo jubileuszowy konkurs drużynowy

Zimowe
PŚ w skokach: W sobotę w Oslo jubileuszowy konkurs drużynowy
fot. PAP

W sobotę w Oslo po raz setny zostanie rozegrany konkurs drużynowy Pucharu Świata w skokach narciarskich, który będzie zarazem drugą konkurencją turnieju Raw Air. W ekipie Biało-Czerwonych wystąpią Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła i Jakub Wolny.

Zawody w Oslo będą piątymi drużynowymi w sezonie 2018/19 PŚ. Dwa z nich wygrali Polacy, a po jednym zwycięstwie mają na koncie Niemcy i Austriacy.

 

Rywalizacja zespołowa w PŚ pojawiła się dopiero w sezonie 1991/92. Z 99 dotychczasowych takich konkursów najwięcej wygrali Austriacy - 29. Oni także jako jedyni startowali we wszystkich. Polacy do "drużynówek" przystąpili 88 razy. Wygrali pięć, wszystkie za kadencji trenera Stefana Horngachera.

 

Na podium natomiast Biało-Czerwoni stanęli 24 razy. Po raz pierwszy udało im się to 9 grudnia 2001 roku w Villach w składzie: Robert Mateja, Wojciech Skupień, Łukasz Kruczek i Adam Małysz.

 

Indywidualnie najczęściej - 17-krotnie - ze zwycięstw z drużyną cieszył się Gregor Schlierenzauer. Austriak wciąż jest daleki od optymalnej formy i zdecydował zakończyć rywalizację w tym sezonie.

 

Nie jest zaskoczeniem, że najwięcej startów w konkursach drużynowych ma legendarny Japończyk Noriaki Kasai - 69. Tuż za nim w tym zestawieniu jest jednak Stoch - 59.

 

W trakcie turnieju Raw Air na skoczniach w Oslo, Lillehammer, Trondheim i mamucie w Vikersund odbędą się cztery konkursy indywidualne i dwa drużynowe. Do klasyfikacji generalnej cyklu pod uwagę będą brane noty uzyskane we wszystkich tych zawodach, a także czterech seriach kwalifikacyjnych, zwanych prologami. Zwycięzca otrzyma 60 tysięcy euro.

AŁ, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze