Po słabszym dniu Polacy znów pokazali się w stolicy Czech z dobrej strony. W sobotę trzecie zwycięstwo w turnieju odniósł najmłodszy w stawce, rozstawiony w imprezie z numerem czwartym 20-letni Duda (ranking 2731, 24. miejsce na liście FIDE). Jego rywalem był faworyt gospodarzy, o 13 lat starszy Navara, legitymujący się najwyższym rankingiem spośród uczestników turnieju (2739, 18. FIDE). Czeski arcymistrz, który od lat reprezentuje m.in. barwy mistrza Polski GKS Wasko Hetman Katowice i jest bardzo lubiany przez polskich kibiców, musiał się poddać po 40 posunięciach.
 
Wojtaszek (2722, 29. FIDE), także białymi, zmierzył się z turniejową "piątką" Harikrishną (2730, 26. FIDE), który dzień wcześniej pokonał Dudę. Partia przebiegała pod znakiem niewielkiej przewagi Polaka, jednak obaj zawodnicy grali bardzo dokładnie i pojedynek zakończył się podziałem punktu.
 
„Duda pokazał, że po porażce potrafi się podnieść. To świadczy o klasie szachisty, bo często jest tak, że albo zawodnicy próbują „na siłę” się odegrać i przegrywają po raz kolejny, albo szybko remisują, aby odetchnąć jeszcze jeden dzień. Duda zagrał po prostu świetne szachy i wywarł ogromną presję na Navarze. Ten wpadł w niedoczas i popełnił błąd, co pozwoliła naszemu arcymistrzowi przeprowadzić małą kombinację, po której rywal się poddał. Wojtaszek jest zawodnikiem, który spokojnie robi swoje i - może mniej widowiskowo - pokazał po raz kolejny, że jest w dobrej formie. Do końca turnieju jednak pozostało jeszcze pięć rund i – jak to w szachach – każda może być decydująca” – skomentował dla PAP Adam Dzwonkowski, ekspert szachowy, prezydent strefy środkowoeuropejskiej FIDE.
 
Do pojedynku między dwoma najlepszymi polskimi arcymistrzami dojdzie 15 marca w ostatniej rundzie turnieju masters, mającego XIX kategorię FIDE (średni ranking uczestników 2715).
 
W czwartej rundzie turnieju challengers (XIV kat. FIDE, średni ranking 2592) praskiego festiwalu Mateusz Bartel zremisował białymi z reprezentantem gospodarzy Peterem Michalikiem.
 
Polak wraz z trzema innymi uczestnikami dzieli siódme miejsce z dorobkiem 1,5 pkt. Prowadzi jedyna kobieta w stawce, mistrzyni świata Chinka Wenjun Ju - 3 pkt z czterech partii.
 
Wyniki czwartej rundy turnieju masters: 
 
Richard Rapport (Węgry) – Viktor Laznicka (Czechy)         1:0
Jan-Krzysztof Duda (Polska) – David Navara (Czechy)        1:0
Nikita Witiugow (Rosja) – Boris Gelfand (Izrael)          remis
Santosh Gujrathi Vidit (Indie) – Samuel Shankland (USA)   0:1
Radosław Wojtaszek (Polska) – Pentala Harikrishna (Indie) remis
            
Klasyfikacja po czterech rundach:
 
1. Duda – 3,0  pkt
2. Witiugow – 2,5
   Wojtaszek – 2,5  
4. Gelfand – 2,0
   Harikrishna – 2,0
   Shankland – 2,0
   Vidit – 2,0
8. Navara – 1,5
   Rapport – 1,5  
10. Laznicka – 1,0.