EBL: Wielkie emocje w Toruniu. Polski Cukier wygrał ze Startem Lublin

Koszykarze Polskiego Cukru Toruń pokonali TBV Start Lublin 87:86 (22:20, 18:23, 26:22, 21:21) w rozegranym awansem meczu z 27. kolejki Energa Basket Ligi. Decydujący o zwycięstwie gospodarzy rzut oddał Karol Gruszecki, który w ostatnich sekundach spotkania zdobył trzy punkty.

Mecz od początku był bardzo wyrównany, chociaż później - dzięki akcjom Cheikha Mbodja - to gospodarze mieli pięć punktów przewagi. TBV Start ciągle był jednak niezwykle blisko, a dobrze radził sobie Mateusz Dziemba. Po trafieniu Devonte Upsona lublinianie doprowadzili do remisu, ale rzut Bartosza Diduszki ustawił wynik po 10 minutach na 22:20.

W drugiej kwarcie ekipa trenera Davida Dedka potrafiła zdobyć nawet minimalną przewagę po rzucie wolnym Antona Gaddeforsa. Później swoje robił Aaron Cel, ale to ciągle nie dawało bezpiecznego prowadzenia torunianom. Dlatego kolejne rzuty Joe Thomassona i Jamesa Washingtona pozwoliły gościom wygrywać po pierwszej połowie 43:40.

W trzeciej części meczu lublinianie uciekli już nawet na siedem punktów po akcji 2+1 Joe Thomassona. Trener Dejan Mihevc był zmuszony do obniżenia składu, a to przynosiło rezultaty, bo dzięki trójkom zespół zmniejszał straty. Później Gruszecki sam zdobył siedem punktów z rzędu i doprowadził do remisu. Po zagraniu Damiana Kuliga Polski Cukier był na prowadzeniu - po 30 minutach 66:65.

Czwarta kwarta była bardzo podobna - ciągle wyrównana. Nawet gdy gospodarze uciekali na cztery punkty, to szybko zmniejszał to trójką Dziemba. Rzuty wolne Thomassona dały małą przewagę TBV Startowi na 40 sekund przed końcem. Ostatnie akcje były niezwykle emocjonujące, ale kluczową trójkę trafił Gruszecki i to Polski Cukier zwyciężył 87:86.

Gruszecki zdobył dla gospodarzy 21 punktów, 2 zbiórki i 2 asysty. W ekipie gości wyróżniał się Joe Thomasson z 29 punktami i 5 asystami.

Polski Cukier Toruń - TBV Start Lublin 87:86 (22:20, 18:23, 26:22, 21:21).

Polski Cukier Toruń: Karol Gruszecki 21, Bartosz Diduszko 15, Cheikh Mbodj 15, Michael Umeh 10, Aaron Cel 6, Tomasz Śnieg 6, Robert Lowery 5, Damian Kulig 5, Krzysztof Sulima 2, Łukasz Wiśniewski 2.

TBV Start Lublin: Joe Thomasson 29, James Washington 18, Mateusz Dziemba 15, DeVonte Upson 10, Marcin Dutkiewicz 5, Anton Gaddefors 4, Kacper Borowski 3, Michael Gospodarek 1, Roman Szymański 1, Uros Mirkovic 0, Bartłomiej Pelczar 0, Wojciech Czerlonko 0.