Ajax lepszy od Zwolle. Blind bohaterem Amsterdamu

Ajax Amsterdam pokonał 2:1 PEC Zwolle w zaległym meczu 25. kolejki Eredivisie. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył w 85 minucie brązowy medalista mistrzostw świata z 2014 roku Daley Blind. Goście mecz zakończyli w "dziesiątkę".

Spotkanie w Amsterdamie pechowo rozpoczęło się dla bramkarza Zwolle Mickeya Van der Harta. Były golkiper Ajaksu już po kwadransie gry musiał opuścić murawę ze względu na uraz prawej dłoni. W jego miejsce trener gości wprowadził czternaście last starszego Diederika Boera.

Po pół godzinie gry rezerwowy Zwolle musiał wyciągać piłkę z siatki. Zakaria Labyad świetnie zacentrował w pole karne do niepilnowanego Dusana Tadicia. Serbski napastnik mocnym strzałem z piątego metra ku uciesze kibiców zgromadzonych na Johan Cruyff ArenA dał prowadzenie piłkarzom "Godenzonen". Była to jego 19. bramka w Eredivisie w obecnych rozgrywkach.

W doliczonym czasie pierwszej połowy powinno być już 2:0 dla gospodarzy. Strzelec pierwszej bramki Tadić dojrzał w polu karnym wychodzącego na czystą pozycję Donny'ego van de Beeka. Holender nie czysto jednak uderzył w futbolówkę, dzięki czemu goście mogli schodzić do szatni tylko z jedną straconą bramką.

Po zmianie stron do odrabiania strat wzięli się piłkarze Rona Jansa. Nieco ponad dziesięć minut przed końcem spotkania Vito van Crooij wlał nadzieje na korzystny rezultat dla "Blauwvingers". Napastnik gości otrzymał podanie od Kingsleya Ehizibue'a i z pierwszej piłki wyrównał stan spotkania.

Kibice PEC Zwole krótko jednak cieszyli się z remisu. Strzałem głową pozbawił ich Daley Blind. Goście mecz kończyli w "dziesiątkę", bo drugą żółtą, a w efekcie czerwoną kartkę otrzymał strzelec jedynego trafienia dla przyjezdnych van Crooij. Dzięki wygranej Ajax na swoim koncie ma już 62 punkty. Dwa więcej ma lider Eredivisie PSV Eindhoven.

Ajax Amsterdam - PEC Zwolle 2:1 (1:0)

Bramki: Dusan Tadić  32', Daley Blind 85' -  Vito van Crooij  79'

Ajax Amsterdam: Andre Onana - Noussair Mazraoui, Matthijs de Ligt, Daley Blind, Nicolas Tagliafico - Lasse Schone (83. Noa Lang), Zakaria Labyad (69. Joel Veltman), Donny van de Beek - David Neres, Kasper Dolberg (69. Klaas-Jan Huntelaar), Dusan Tadić

PEC Zwolle: Mickey van der Hart (18. Mickey van der Hart) - Kingsley Ehizibue, Darryl Lachman, Thomas Lam, Kenneth Paal - Gustavo Hamer (89. Lennart Thy), Younes Namli, Pelle Clement - Vito van Crooij, Zian Flemming, Mike van Duinen (68. Stanley Elbers)

Żółte kartki: Tadić, veltman - van Crooij x2, Lam

Czerwona kartka: van Crooij (dwie żółte kartki)

Sędzia: Allard Lindhout