Pierwsza od 12 lat Austriaczka z Kryształową Kulą za zjazd

Nicole Schmidhofer wygrała klasyfikację zjazdu alpejskiego Pucharu Świata. Jest pierwszą Austriaczką od 12 lat, która zdobyła małą Kryształową Kulę za zwycięstwo w tej "królewskiej" konkurencji. W finałowych zawodach w Soldeu najlepsza była jej rodaczka Mirjam Puchner.

Przed zawodami w Andorze Schmidhofer miała aż 90 punktów przewagi nad Ramoną Siebenhofer, której pozostawały już tylko teoretyczne szanse na wyprzedzenie rodaczki. Wiceliderka klasyfikacji zjazdu popełniła jednak duży błąd, zajęła dopiero 19. miejsce i w klasyfikacji końcowej tej konkurencji spadła jeszcze za inną z Austriaczek - Stephanie Venier. Schmidhofer uzyskała 11. rezultat.

Zdobywczyni małej Kryształowej Kuli w piątek skończy 30 lat. Do tej pory największym sukcesem Schmidhofer było mistrzostwo świata dwa lata temu w supergigancie. W kilkunastoletniej karierze odniosła trzy pucharowe zwycięstwa, wszystkie w tym sezonie. Poprzednią austriacką zdobywczynią małej Kryształowej Kuli w zjeździe była w 2007 roku Renate Goetschl.

Sukces w ostatnich zawodach sezonu odniesiony przez Mirjan Puchner jest sporą niespodzianką. Do tej pory raz, przed trzema laty w Sankt Moritz, cieszyła się z pucharowego zwycięstwa w zjeździe. Teraz zaledwie o 0,03 s wyprzedziła Niemkę Viktorię Rebensburg i o 0,08 Szwajcarkę Corinne Suter.

W środę nie startowała mająca już zapewniony trzeci z rzędu triumf w klasyfikacji generalnej PŚ Amerykanka Mikaela Shiffrin, która tego dnia obchodzi 24. urodziny.

W czwartek w Soldeu odbędą się supergiganty.