Najmłodszy w stawce, rozstawiony w imprezie z numerem czwartym, 20-letni Duda (ranking 2731, 24. miejsce na liście FIDE), w środę doznał czarnymi drugiej porażki w turnieju. Rywal (2726, 27. FIDE) zamatował go w 42. posunięciu.
 
„Nie wyszła liderowi dzisiejsza partia. Zagrał dość agresywny debiut, bo wybrał wariant Najdorfa w obronie sycylijskiej i białe odpowiedziały dosyć spokojną kontynuacją, czyli szóste posunięcie a4. Uważa się w teorii, że to, co Janek zagrał, czyli g6, jest dobrym rozwiązaniem i czarne mają równoprawną grę, ale nie wyrównał jednak po debiucie. Białe cały czas utrzymywały trochę lepszą pozycję i w pewnym momencie, w okolicach 25. posunięcia Duda stracił figurę. Ciekawostką było zakończenie partii matem. Nie wiem, czy to żart czy niedoczas. Gdyby białe zabiły wieżę zamiast dać mata, byłby pat na szachownicy, ale Witiugow dał mata" - skomentował dla PAP arcymistrz Jacek Gdański, srebrny medalista mistrzostw świata juniorów do lat 20 (1989) i mistrz Polski (1992).
 
32-letni Wojtaszek (2722, 29. FIDE) bez problemów zremisował czarnym kolorem z mistrzem USA. Rywale zgodzili się na podział punktów po 42 ruchach.
 
"Radek zremisował tę partię z pozycji siły, grając bardzo solidnie. W partii hiszpańskiej nie miał kłopotów z wyrównaniem, w wieżowej końcówce został z pionem więcej, ale nic nie można było zrobić. Na dwie rundy przed końcem turnieju mamy ciekawą sytuację. Polacy dzielą drugie miejsce, mając pół punktu straty. W czwartek z kolei Radek gra z Witiugowem, a w ostatniej nasi arcymistrzowie zmierzą się między sobą. Może się okazać, że ten pojedynek będzie decydował o pierwszym miejscu w turnieju. Mam nadzieję, że Janek się podniesie, bo ważne psychologicznie jest, żeby pozbierać się po porażce" - dodał Gdański.
 
W przedostatniej rundzie Duda zagra czarnymi z arcymistrzem z Indii Santoshem Gujrathi Viditem.
 
Rozgrywany w Pradze po raz pierwszy silnie obsadzony turniej masters, mający XIX kategorię FIDE (średni ranking uczestników 2715), zakończy się w piątek.
 
Wyniki siódmej rundy turnieju masters: 
 
David Navara (Czechy) - Viktor Laznicka (Czechy) 1:0
Boris Gelfand (Izrael) - Richard Rapport (Węgry) remis
Pentala Harikrishna (Indie) - Santosh Gujrathi Vidit (Indie) remis
Samuel Shankland (USA) - Radosław Wojtaszek (Polska) remis
Nikita Witiugow (Rosja) - Jan-Krzysztof Duda (Polska) 1:0
 
Klasyfikacja po 7 rundach:
 
1. Witiugow 4,5 pkt
2. Duda 4,0  
   Wojtaszek 4,0  
4. Gelfand 3,5
   Harikrishna 3,5
   Navara 3,5
   Shankland 3,5
   Vidit 3,5 
 9. Rapport 3,0  
10. Laznicka 2,0.