Wojtaszek (2722, 29. FIDE) w czwartkowej ósmej rundzie grał właśnie z Witiugowem. 32-letni arcymistrz z Kwidzyna nie zdołał jednak białymi odebrać rywalowi prowadzenia w turnieju. Obaj zgodzili się na podział punktów po 26 ruchach.

 

Z kolei najmłodszy w stawce, rozstawiony w imprezie z numerem czwartym, 20-letni Duda (ranking 2731, 24. miejsce na liście FIDE), grając czarnymi, nie rozstrzygnął długiego (55 posunięć) pojedynku z Santoshem Gujrathi Viditem z Indii.

 

- Partia Radka skończyła się najszybciej tego dnia. Mimo prób, nie przełamał on dobrze broniącego się lidera. W ciekawym, ostrym pojedynku Janka z Viditem widać było, że obu szachistom zależało na wygranej. Wydawało się w pewnym momencie, że białe mają lepszą sytuację, ale nic nie wskórały. Rzadko spotykaną na tym poziomie sytuacją było, że w momencie zakończenia partii na szachownicy pozostały tylko króle - skomentował dla PAP arcymistrz Bartosz Soćko, dwukrotny mistrz Polski (2008, 2013), trener reprezentacji kraju, która przed dwoma laty wywalczyła brązowy medal w drużynowych mistrzostwach świata, a przed rokiem czwarte miejsce w Olimpiadzie Szachowej.

 

W ostatniej rundzie Witiugow zmierzy się w Węgrem Richardem Rapportem, a Duda i Wojtaszek usiądą naprzeciw siebie.

 

- Można się spodziewać, że Rosjanin zagra zachowawczo i zadowoli się remisem. W tej sytuacji zwycięzca "polskiego" pojedynku zrównałby się z nim punktami i podzielił pierwsze miejsce. Nie podejmuję się jednak oceny, który z reprezentantów kraju ma większe szanse - dodał Soćko.

 

Rozgrywany w Pradze turniej masters ma XIX kategorię FIDE (średni ranking uczestników 2715.

 

W czwartek zakończył się natomiast turniej challengers (XIV kat. FIDE, średni ranking 2592) praskiego festiwalu szachowego. Mateusz Bartel w ostatniej rundzie przegrał białymi z reprezentantem Rosji Dawidem Parawjanem i z dorobkiem 2,5 pkt z dziewięciu partii zajął 10., ostatnie miejsce. Zwyciężył Hiszpan David Anton Guijarro - 6 pkt.

 

Wyniki ósmej, przedostatniej rundy turnieju masters:

 

Viktor Laznicka (Czechy) - Boris Gelfand (Izrael) remis
Pentala Harikrishna (Indie) - David Navara (Czechy) remis
Richard Rapport (Węgry) - Samuel Shankland (USA) remis
Santosh Gujrathi Vidit (Indie) - Jan-Krzysztof Duda (Polska) remis
Radosław Wojtaszek (Polska) - Nikita Witiugow (Rosja) remis

 

Klasyfikacja po 8 rundach:

 

1. Witiugow 5,0 pkt
2. Duda 4,5
Wojtaszek 4,5
4. Gelfand 4,0
Harikrishna 4,0
Navara 4,0
Shankland 4,0
Vidit 4,0
9. Rapport 3,5
10. Laznicka 2,5