Zenit przegrał w Bełchatowie! Wielki krok PGE Skry w stronę półfinału Ligi Mistrzów

W pierwszym meczu ćwierćfinału Ligi Mistrzów siatkarzy PGE Skra Bełchatów wygrała z Zenitem Petersburg 3:1. Mistrzowie Polski zdołali pokonać wicemistrzów Rosji i wypracowali sobie zaliczkę przed rewanżem, który zostanie rozegrany w środę 20 marca.

Premierowa partia od początku przebiegała pod znakiem przewagi gospodarzy. Po skutecznym ataku Karola Kłosa bełchatowianie prowadzili 8:4 i  utrzymali tę kilkupunktową zaliczkę w środkowej części seta (16:12). Siatkarze z Petersburga, chcąc odrobić straty, musieli ryzykować w polu zagrywki.  Nie przyniosło to jednak spodziewanych efektów. PGE Skra w końcówce jeszcze powiększyła dystans. Asem serwisowym popisał się Jakub  Kochanowski (22:16), autowy serwis Georga Grozera dał miejscowym piłkę setową, a punktowa zagrywka Milana Katicia zakończyła tę część meczu  (25:18).

Taki obrót sprawy podrażnił gości, którzy drugą odsłonę rozpoczęli od mocnego uderzenia (1:6). Pokazali siłę i skuteczność zarówno w polu zagrywki,  jak i w ofensywie i – mimo zrywów bełchatowian – utrzymywali przewagę. Losy seta rozstrzygnęła seria sześciu wygranych piłek, zwieńczona  skutecznym atakiem Dmitrija Makarienki (7:18). Różnica wynosiła już ponad dziesięć oczek i przyjezdni kontrolowali sytuację. Makarienko wywalczył  piłkę setową (11:24), i choć Artur Szalpuk odgryzł się jeszcze asem serwisowym, jego nieudana zagrywka w kolejnej próbie zakończyła seta (13:25).

Set numer trzy, po początkowej przewadze gospodarzy (5:2), miał wyrównany przebieg, a wynik długo oscylował wokół remisu (10:10, 14:14, 17:17).  W końcówce inicjatywę znów przejęli bełchatowianie. Skuteczny atak Katicia i serwis Mariusza Wlazłego dały ważne punkty (22:19). Trzy ostatnie  gospodarze dopisali na swe konto po błędach serwisowych siatkarzy Zenita: Siergieja Antipkina, Jewgienija Siwożeleza i Pawła Pankowa (25:22).

Na początku czwartej odsłony nadal oglądaliśmy wyrównaną walkę obu ekip (8:8). Później zaliczkę zaczęli budować siatkarze z Bełchatowa (11:8,  16:12, 20:15) – dobrze grający zarówno w obronie, jak i w ofensywie. Do końca wytrzymali presję i jeszcze powiększyli przewagę. Milad Ebadipour wywalczył piłkę meczową (24:17), a następnie zakończył ten mecz efektownym atakiem (25:18).

Najwięcej punktów: Milad Ebadipour (18), Jakub Kochanowski (12), Milan Katic (10), Karol Kłos (10), Mariusz Wlazły (10) – PGE Skra; Georg Grozer (23) – Zenit. MVP: Milad Ebadipour.

PGE Skra Bełchatów – Zenit Petersburg 3:1 (25:18, 13:25, 25:22, 25:18)

PGE Skra: Grzegorz Łomacz, Karol Kłos, Milad Ebadipour, Mariusz Wlazły, Jakub Kochanowski, Milan Katic – Kacper Piechocki (libero) oraz Kamil Droszyński, Renee Teppan, Artur Szalpuk, David Fiel Rodriguez.
Zenit: Siergiej Antipkin, Lukas Divis, Aleksiej Safonow, Aleksandr Wołkow, Georg Grozer, Jewgienij Siwożelez – Siemion Kriwitczenko (libero) oraz Dmitrij Makarienko, Paweł Pankow.

Rewanż: środa 20 marca w Petersburgu (godzina 17.30 polskiego czasu).

Terminarz ćwierćfinałów Ligi Mistrzów siatkarzy:

2019-03-12: Dynamo Moskwa – Cucine Lube Civitanova 2:3 (10:25, 25:23, 25:23,18:25, 13:15)
2019-03-13: Trefl Gdańsk – Zenit Kazań 2:3 (19:25, 25:23, 23:25, 25:23, 13:15)
2019-03-14: PGE Skra Bełchatów – Zenit Sankt Petersburg 3:1 (25:18, 13:25, 25:22, 25:18)
2019-03-14: Chamount VB 52 HB – Sir Safety Conad Perugia

2019-03-19: Zenit Kazań – Trefl Gdańsk
2019-03-20: Zenit Sankt Petersburg – PGE Skra Bełchatów
2019-03-20: Sir Safety Conad Perugia – Chamount VB 52 HB
2019-03-21: Cucine Lube Civitanova – Dynamo Moskwa.