Aguinagalde został zawodnikiem kieleckiego klubu w 2013 roku. Dotychczasowa umowa obowiązywała do końca tego sezonu i została przedłużona o rok.

 

- Już dwa lata temu miałem rozmowę na ten temat, wiem, że pozostaje jeszcze rok do zakontraktowania Nicolasa Tournata, dlatego zdecydowałem się zostać w klubie - powiedział obrotowy PGE VIVE Kielce, cytowany przez oficjalną stronę internetową klubu. Hiszpański zawodnik zapowiedział, że po sezonie 2019/20 odejdzie z drużyny.

 

- Na pewno będzie to mój ostatni sezon tutaj, podczas którego będę wciąż tworzył duet z Arciomem Karalokiem. To świetny, młody zawodnik i będę robił wszystko, by wspierać go w jego rozwoju, a sam, choć mam już 36 lat, mogę od niego jeszcze sporo się nauczyć. W Kielcach i ja, i moja rodzina bardzo dobrze się czujemy, traktujemy to miasto jak dom, dlatego uważam, że pozostanie tu jeszcze przez rok to super opcja dla nas wszystkich – zaznaczył hiszpański szczypiornista.

 

- Bardzo się cieszę, że zawodnik tej klasy zdecydował się na pozostanie w klubie. To dla nas zaszczyt i dowód na to, że wspólnie tworzymy zespół, w którym każdy czuje się dobrze i dla którego wciąż chcemy walczyć o najwyższe cele – skomentował przedłużenie kontraktu z hiszpańskim obrotowym prezes PGE VIVE Kielce Bertus Servaas.

 

Aguinagalde z 15-krotnymi mistrzami Polski w 2016 roku wygrał Ligę Mistrzów, a rok wcześniej zajął w tych rozgrywkach trzecie miejsce. Z kielecką drużyną pięciokrotnie zdobywał też mistrzostwo i Puchar Polski. Z reprezentacją Hiszpanii w 2013 roku został mistrzem świata, a dwa lata wcześniej brązowym medalistą.

 

36-letni szczypiornista to też złoty medalista ubiegłorocznych mistrzostw Europy. Podczas mistrzostw Starego Kontynentu rozgrywanych w Polsce (2016) zdobył srebrny medal, a w 2014 roku brązowy. Wielokrotnie wyróżniany indywidualnie. Aguinagalde został uznany m.in. najlepszym obrotowym igrzysk olimpijskich w Londynie (2012), mistrzostw świata w Hiszpanii (2013) oraz mistrzostw Europy w Danii (2014) i w Polsce (2016).

 

WYNIKI I TABELA PGNIG SUPERLIGI