MŚ w biathlonie: Triumf Norwegów w sztafecie, 16. miejsce Polski

Norwegowie triumfowali w rywalizacji sztafet 4x7,5 km mistrzostw świata w biathlonie w Oestersund. Srebro wywalczyli Niemcy, a brąz Rosjanie. Polacy w składzie Łukasz Szczurek, Grzegorz Guzik, Andrzej Nędza-Kubiniec i Mateusz Janik zajęli 16. miejsce.

Ekipę Norwegów tworzyli Lars Helge Birkeland, Vetle Sjaastad Christiansen, Tarjei Boe i Johannes Thingnes Boe. Zwycięzcy uzyskali czas 1:12.03,7, wyprzedzając Niemców o 38,1, a Rosjan o 1.04,1.

Żadna z trzech czołowych drużyn nie musiała biegać karnych rund, ogólnie strzelały dość podobnie. Norwegowie sześć razy dobierali amunicję, Niemcy ośmiokrotnie, a Rosjanie siedem razy.

Biało-czerwoni stracili do triumfatorów ponad cztery minuty (4.07,7). Oprócz łącznie ośmiu doładowań musieli pokonać jedną karną rundę - Mateusz Janik, który czterokrotnie spudłował. Szczurek i Guzik mieli po dwa niecelne strzały, a Nędza-Kubiniec żadnego.

Aż trzy karne rundy musieli biec Francuzi (jedną Simon Desthieux, a dwie utytułowany Martin Fourcade), co sprawiło, że spadli na szóste miejsce, choć na półmetku rywalizacji mogli myśleć nawet o zwycięstwie.

Norwegowie triumfowali również w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata w sztafecie (zawody MŚ w biathlonie są zaliczane do klasyfikacji PŚ). Łącznie uzbierali 270 punktów. Polacy w tej rywalizacji zajęli 17. miejsce - 123 punkty.

Kilka godzin wcześniej w sobotę rywalizowały panie w sztafecie 4x6 km. Zwyciężyły reprezentantki Norwegii, a Polki zajęły siódme miejsce.

W niedzielę na zakończenie mistrzostw w Szwecji odbędą się biegi ze startu wspólnego. Polskę reprezentować będzie jedynie Monika Hojnisz.